Η Ξάνθη «βύθισε» και τον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια! Πολύ καλή εμφάνιση και 4-2!

19 Δεκεμβρίου 201408:03

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα η Ξάνθη νίκησε , με 4-2 τον Παναθηναϊκό , με τους Καπετάνο -Βασιλακάκη-Γούτα και Σολτάνι να είναι οι σκόρερ για την ακριτική ομάδα.

Με την συγκεκριμένη νίκη το συγκρότημα του Λουτσέσκου «εδραιώνεται» στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας ενώ ακολουθεί την Κυριακή , το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολη

Οι καλύτερες φάσεις

3’ Κόρνερ του Λουσέρο, κεφαλιά του Γούτα και 1-0.
5’ Κόρνερ του Νάνο κεφαλιά του Σίλντεφελντ μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
13’ Από πλάγια ο Λουσέρο με εκτέλεση φάουλ πήγε να αιφνιδιάσει τον Στιλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
16’ Ο Λουσέρο έκανε την παράλληλη πάσα από αριστερά, ο Σολτάνι σούταρε στο δεξί δοκάρι και η μπάλα στην συνέχεια έφτασε στον Βασιλακάκη που έκανε το νέο σουτ για να αποκρούσει ο Στιλ. Ο Μπέρτος προσπάθησε με νέο σουτ να σκοράρει όμως η μπάλα αποκρούστηκε από αμυντικό και ο Βασιλακάκης με νέο σουτ την έστειλε πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Παναθηναϊκού κάνοντας το 2-0.
17’ Ο Καρέλης μέσα από την περιοχή με πλασέ έκανε το
2-1
.
41’ Ο Κλέιτον έκανε την σέντρα αλλά το πλασέ του Σολτάνι πέρασε άουτ!
45’ Άστοχο το δυνατό σουτ του Ζέκα.
52’ Νέο κόρνερ του Λουσέρο από αριστερά και ο Σολτάνι με τακουνάκι σημείωσε το 3-1.
59’ Ο Πέτριτς δεν μπόρεσε να κάνει το 3-2, με τον Κυριακίδη που τραυματίστηκε στην συγκεκριμένη φάση να μπλοκάρει πάνω στην γραμμή
63’ Ο Παπαστεριανός πάσαρε στον Καπετάνο που με πλασέ σημείωσε το 4-1.
65’ Ο Καρέλης με προβολή μείωσε σε 4-2.
68’ Ο Πέτριτς έκανε την προσπάθεια αλλά ο Κυριακίδης τον σταμάτησε εντυπωσιακά.
72’ Ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα από την προσπάθεια του Ντίνα.
80’ Εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ από τον Καπετάνο με την μπάλα να αποκρούεται από το δοκάρι του Στιλ!
85’ Άστοχο σουτ του Κλωναρίδη.
87′ Νέο δοκάρι για την SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Σολτάνι.

Δείτε τα στιγμιότυπα εδώ

Το σχόλιο του αγώνα

Άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και με την επιθετική γραμμή σε μεγάλα κέφια , η Ξάνθη κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμη επιβλητική νίκη. Κερδίζει πόντους όσο περνάει ο καιρός ο Λουτσέσκου ο οποίος προσπαθεί πολύ σωστά να κρατά προσγειωμένους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του.

Οι συνθέσεις

Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Καρυπίδης, Φλίσκας (38’ λ. τρ. Παπαστεριανός), Βασιλακάκης (73’ Ομπόντο), Σολτάνι, Καπετάνος (80’ Ρούντι), Λουσέρο, Κλέιτον.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κλωναρίδης, Σίλντεφελντ, Μέντες, Νάνο (63’ Χουχούμης), Λαγός (60’ Ντίνας), Ζέκα (60’ Δώνης), Πράνιτς, Καρέλης, Πέτριτς