Eπιτυχίες του Συλλόγου “Ερατώ” στο Τραμπολίνο

4 Απριλίου 201412:32

Ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί αγώνες Τραμπολίνο Συλλόγων και Ατομικού Α΄-Β΄-Γ’ και Δ΄ κατηγοριών των περιφερειών Β & Δ (Θεσσαλία, Ήπειρος, Ιόνια Νησιά, Μακεδονία και Θράκη). Οι αγώνες, που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία, διεξήχθησαν στις 22 και 23 Μαρτίου 2014 στην Περαία της Θεσσαλονίκης.

Συνολικά συμμετείχαν 15 Σωματεία: Γ.Ο. Κέρκυρας, Γ.Ε. Τρικάλων, Σ.Ε.Α.Γ. Αχιλλέας Τρικάλων, Γ.Α.Σ. Φίκος Τρικάλων, Γ.Ε. Καλαμπάκας, Γ.Σ. Ερμής Καρδίτσας, Ηρακλής Α.Σ. Κοζάνης, Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος, Α.Γ.Ε.Σ.Ν.Θ. Ο Άνεμος, Γ.Ο. Αίας Θερμαϊκού, ΜΠΑΣ Αθλητική Αγωγή,  Α.Ο. Αριστοτέλης Πολυγύρου, Α.Ο. Παλμός Καβάλας, Γ.Ο. Καβάλας και Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ Ξάνθης.

Στους προκριματικούς αγώνες Τραμπολίνο οι αθλητές αγωνίζονται στο μεγάλο τραμπολίνο, στο διπλό μίνι τραμπολίνο και στο διάδρομο σε 5 επίπεδα ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας των ασκήσεων. Σε κάθε αγώνισμα προκρίνονται στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα οι 5 πρώτες ομάδες και οι 20 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες των κατηγοριών Α-Β-Γ του 5ου επιπέδου. Για την κατηγορία Δ (Παμπαίδες Α,Β και Παγκορασίδες Α, Β) του 5ου επιπέδου προκρίνονται στην τελική φάση των περιφερειών Α΄,Β΄, Γ΄ και Δ΄ οι 5 πρώτες ομάδες και οι 12 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες.

Ο Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ Ξάνθης συμμετείχε με 18 αθλητές-αθλήτριες και συγκεκριμένα:

1. Στο 1ο επίπεδο  Γυναικών στο Τραμπολίνο ο Σύλλογος συμμετείχε με 8 αθλήτριες που κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Κράββαρη Ιωάννα, 1η θέση, χρυσό μετάλλιο, Κουρτέση Μαργαρίτα 4η θέση, Πετρίδου Μαρία 5η θέση, Σιδηροπούλου Στεφανία 6η θέση, Κουκουδέτσου Μάρθα 9η θέση, Κότσιρα Αργυρώ 11η θέση, Τασελαρίδου Ελευθερία, 15η θέση, Πάλλα Στέλλα 16η θέση.

2. Στο 5ο επίπεδο Γυναικών στο Τραμπολίνο πήραν μέρος 6 κορίτσια του Συλλόγου που κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Παλτατσίδου Ζωή 5η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Τσαούσογλου Μπεϊζά 14η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ.

Μπατσάκη Παναγιώτα 20η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ.

Χριστοφορίδου Ανδριάνα 27η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ.

Στο ομαδικό τα κορίτσια της κατηγορίας Παγκορασίδες ΔΒ κατέκτησαν την 3η θέση και προκρίνονται στην τελική φάση των αγώνων.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΑ αγωνίστηκε η Πάνου Ελισάβετ και έλαβε την 12η θέση περνώντας στην τελική φάση του ατομικού.

Στην κατηγορία Β (Νεάνιδες) αγωνίστηκε η Δουρμούς Οϊκιού, κατέκτησε την 9η θέση και προκρίθηκε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

3. Στο 5ο επίπεδο των Ανδρών στο Τραμπολίνο πήραν μέρος 4 αγόρια του Συλλόγου και κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Σπανός Γιώργος 4η θέση στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΑ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Φράγκος Χαράλαμπος 4η θέση στην κατηγορία Γ (Παίδες). Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Τουμπάν Ρετζέπ 5η θέση στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΒ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Κίσσας Γιώργος 8η θέση στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΒ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

4. Στο 5ο επίπεδο Γυναικών στο Διπλό Μίνι Τραμπ πήραν μέρος 4 κορίτσια του Συλλόγου που κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Χριστοφορίδου Ανδριάνα 7η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Τσαούσογλου Μπεϊζά 10η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΑ αγωνίστηκε η Πάνου Ελισάβετ και έλαβε την 13η θέση.

5. Στο 5ο επίπεδο των Ανδρών στο Διπλό Μίνι Τραμπ πήραν μέρος 4 αγόρια του Συλλόγου και κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Συγχαίρουμε τους αθλητές και τις αθλήτριες του  Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ για την προσπάθειά τους, τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στον αγώνα τους και καλή επιτυχία στην τελική φάση και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε τους γονείς για την αμέριστη συμπαράσταση στις προσπάθειες του συλλόγου.