Aκάθεκτη η Skoda, σε τροχιά Ευρώπης. Νίκη με Ατρόμητο στα Πηγάδια 1-0

22 Μαρτίου 201523:48

Μια σημαντική νίκη πέτυχε η Ξάνθη επικρατώντας 1-0 του Ατρόμητου στα «Πηγάδια» και έτσι μένει κοντά στην πεντάδα και συνεχίζει να φιλοδοξεί για μια θέση στα play-off. Οι «ακρίτες» ήταν συνολικά καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα απέναντι σε έναν Ατρόμητο που, για ακόμα μια φορά, έδειξε ότι εκτός έδρας δυσκολεύεται.

pegasus_LARGE_t_1041_106527369Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το 15΄ και οι δυο ομάδες… έριξαν στροφές. Η Ξάνθη σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο του αγώνα, ήταν πιο επιθετική και πιο δημιουργική. Ο Ατρόμητος, έδειξε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και κράτησε τους γηπεδούχος στο μηδέν, χωρίς όμως να μπορεί να βγει μπροστά με αξιώσεις. Οι γηπεδούχοι το γκολ που έψαχναν το πέτυχαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σίλβα Κλέιτον στο 49΄.

Οι «ακρίτες», στην συνέχεια, πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ. Ο Νίκος Νιόπλιας έκανε δυο γρήγορες αλλαγές περνώντας Μπρίτο και Καράσκο αντί Μαρσελίνιο και Δημούτσου στο ματς, ώστε να αλλάξει η εικόνα του Ατρόμητου. Οι Περιστεριώτες κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, αλλά η Ξάνθη διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα, έκλεισε χώρους και έψαξε και ένα δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις.

ΣΚΟΡΕΡ: 49΄ Κλέιτον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37΄ Σολτάνι, 82΄Καπετάνος – 76΄ Νάστος