Τι κάνει η Ξάνθη! Έβδομη νίκη σε οκτώ αγώνες

18 Ιανουαρίου 201719:25

Μπορεί να τα βρήκαν σκούρα στην αρχή, ωστόσο στη συνέχεια οι ακρίτες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έφεραν «τούμπα» τον Ηρακλή για το 3-1 στα Πηγάδια.

Αποτέλεσμα που ανέβασε την αρμάδα του Λουτσέσκου στους 31 βαθμούς, ούσα μόνη στη δεύτερη θέση πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (38 με ματς λιγότερο). Ήταν, μάλιστα, το έβδομο τρίποντο του συλλόγου στους οκτώ τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος!

Ο Γηραιός προηγήθηκε στο 10’ με τον Πασά, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Ισοφάρισαν στο 24’ με πέναλτι του Γιουνές, ανέτρεψαν τα δεδομένα στο 61’ με τον Τριάδη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γιουνές σημείωσε το 13ο(!) φετινό του τέρμα, βάζοντας το… κερασάκι στη τούρτα απέναντι στους «προβληματικούς» και χωρίς δυνάμεις Θεσσαλονικείς, που παραμένουν… βυθισμένοι στον πάτο της βαθμολογίας και στο -5 από τη σωτηρία. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Φλίσκας της Ξάνθης, ενώ στην εκπνοή ο Λουκίνας αστόχησε σε πέναλτι για να μειώσει κι ενώ ένα λεπτό πριν γίνει το 2-1 είχε χάσει τετ-α-τετ για το 1-2!

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνιές, Σολτάνι (58’ Λάζιτς), Βασιλακάκης (81’ Ράνος), Γουάλας, Φλίσκας, Καμαρά

Στον πάγκο της Ξάνθης: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κώστας, Ράνος, Σβάρνας

Ηρακλής: Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Στάμου, Τζανετόπουλος, Μοντέιρο, Ιντζόγλου (74’ Γροντής), Πασάς (74’ Ηλιάδης), Αγγελόπουλος (63’ Λεοζίνιο), Ρούσσος, Λουκίνας, Κούρος

Στον πάγκο του Ηρακλή: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Κυριακίδης, Δούμτσιος, Βοσνακίδης

Διαιτητής: Αρετόπουλος
Γήπεδο: Πηγάδια