Χωρίς νικητή στα Πηγάδια

28 Ιανουαρίου 201721:49

Κόλλησαν στο 0-0 Ξάνθη και ΑΕΚ στα Πηγάδια. Σε ένα κάκιστο ματς που σημαδεύτηκε από τις αποβολές των Γκάλο (6′) και Τριάδη (58′) καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει και να επιβάλει τον ρυθμό της.

Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο Βραζιλιάνος μπακ της Ένωσης ανέτρεψε εκτός περιοχής των Λουσέρο και αποβλήθηκε σωστά από τον Παπαδόπουλο. Οι Ακρίτες δεν ρίσκαραν και με εξαίρεση την φάση του 38′ όπου ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Τριάδη, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο.

Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 58′ όταν ο φορ της Ξάνθης είδε δεύτερη κίτρινη (και οι δύο σωστές) μέσα σε τέσσερα λεπτά. Από εκεί και πέρα κανένας απ’ τους δύο προπονητές δεν θέλησε να παίξει τα… ρέστα του για το τρίποντο με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.\

Το ματς:

Όλα ήρεμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως τα πράγματα «αγρίεψαν» απότομα. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γκάλος πέταξε στο έδαφος τον Λουσέρο που έβγαινε φάτσα στον Μπάρκα κι άφησε την ΑΕΚ με δέκα παίκτες, αφού ο Παπαδόπουλος σωστά δεν του χαρίστηκε. Παρότι θα περίμενε κανείς την Ξάνθη να επιτεθεί με πάθος, αυτό δεν έγινε. Ο Χιμένεθ πήγε λόγω και της αποβολής πολύ προσεκτικά, ενώ οι Ακρίτες δεν ρίσκαραν καθόλου με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία φάση.

Τα λεπτά περνούσαν στα Πηγάδια χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να απειλήσει. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου όταν απέκτησε αμεσότητα στο παιχνίδι της και άγγιξε το γκολ με τον Τριάδη (38’) όμως ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα. Οι κιτρινόμαυροι πιέστηκαν στα τελευταία λεπτά, όμως δεν επέτρεψαν άλλες ουσιαστικές φάσεις στους γηπεδούχους και το 0-0 δεν άλλαξε.

Με την Ξάνθη να μπαίνει κάπως πιο δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ράνος τα έκανε μαντάρα. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων πήρε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα μόλις τεσσάρων λεπτών και αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες (58’). Πάντως παρά το δέκα εναντίον δέκα το ματς συνεχίστηκε σε πολύ χαμηλό ρυθμό και χωρίς τελικές προσπάθειες.

Σταδικά, οι Ακρίτες έφεραν την μπάλα έξω από την περιοχή του Μπάρκα, όμως δεν κατάφεραν να τον ενοχλήσουν. Η ΑΕΚ από την μεριά της απείλησε ελαφρώς με γεμίσματα στην περιοχή του Ζίβκοβιτς, όμως οι αμυντικοί των γηπεδούχων καθάρισαν με αποτελεσματικότητα όλες τις φάσεις. Έτσι και… σταθερά χωρίς ρυθμός και συγκινήσεις το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης (78’ Ράνος), Γουάλας, Λάζιτς (90’ Φλίσκας), Λισγάρας, Καμαρά (55’ Σολτάνι)

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κώστας, Ορφανίδης