Θα μπορούσαμε νίκη στα χαρτιά με τους Ρουμάνους

21 Νοεμβρίου 201318:00

Στο πρώτο παιχνίδι για τα μπαράζ του Μουντιάλ της Βραζιλίας η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 3-1 την Ρουμανία στο Καραϊσκάκης, ένα σκορ “ύπουλο”, αφού αυτό το ένα γκολ των φιλοξενούμενων μπορούσε υπό προϋποθέσεις να κάνει τη ζημιά.

Οι διεθνείς μας στον επαναληπτικό πήραν την ισοπαλία και μαζί την πρόκριση στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Υπάρχει όμως μία λεπτομέρεια που έγινε γνωστή λίγες ημέρες αργότερα και έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Την λεπτομέρεια “ανακάλυψε” η Sportday και αφορά την αποστολή της Ρουμανίας στο πρώτο παιχνίδι.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα όταν μία αποστολή αποτελείται από 23 ποδοσφαιριστές πρέπει αναγκαστικά να έχει τρεις τερματοφύλακες, με την Ρουμανία ωστόσο να έχει δηλώσει μόνο δυο!

Το γεγονός πρόσεξαν οι άνθρωποι της ΕΠΟ και συζήτησαν το ενδεχόμενο ένστασης το οποίο απορρίφθηκε αμέσως, αφού δεν ήθελαν να πάρουν την πρόκριση με αυτόν τον τρόπο.

Μάλιστα ενημέρωσαν στα… κουφά τους Ρουμάνους που δήλωσαν τελευταία στιγμή έναν ποδοσφαιριστή ως τρίτο τερματοφύλακα.

Δίκαιη και με το παραπάνω λοιπόν η πρόκριση της Ελλάδας μας.

Πηγή : sport24.gr