Πόλο : Ο Ολυμπιακός Κυπελλούχος Ελλάδας

18 Μαΐου 201319:30

Ενας ακόμη φετινός τίτλος βάφτηκε ερυθρόλευκος. Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο πόλο των Ανδρών, καθώς νίκησε με 6-5 στον τελικό τη Βουλιαγμένη.

Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στον τίτλο έπειτα από ένα χρόνο, καθώς πέρυσι η Βουλιαγμένη είχε κάνει νταμπλ.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του τελικού και μπήκε μπροστά με 2-1 στο σκορ. Παρά την πίεση του Ολυμπιακού, η Βουλιαγμένη άντεξε και κατάφερε να είναι μπροστά μέχρι το ημίχρονο με 3-2.

Με ένα γκολ διαφορά ολοκληρώθηκε και το τρίτο οκταλεπτο (5-4), ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην τελευταια περίοδο του αγώνα. Επαιξε εξαιρετική άμυνα και με γκολ του Κολοβού και του Φουντούλη πέτυχε την ανατροπή για να φτάσει στον τίτλο.

Το τέλος ήταν συναρπαστικό με τη Βουλιαγμένη να κερδίζει αποβολή τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, τον Βουλγαράκη να σουτάρει και τον Δεληγιάννη να κρατάει το 6-5 υπέρ του Ολυμπιακού πάνω στη γραμμή!

Οι άνθρωποι της Βουλιαγμένης διαμαρτυρήθηκαν, αλλά οι διαιτητές και η γραμματεία ήταν κατηγορηματικοί, υπογραμμίζοντας πως το σουτ ήταν εκτός χρόνου, ενώ η μπάλα δεν πέρασε ούτως ή άλλως τη γραμμή.

Ετσι, ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, ενώ οι συγκρούσεις του με τη Βουλιαγμένη θα συνεχιστούν στους τελικούς των πλέι οφ της Α1, που έχουν ήδη ξεκινήσει και οι ομάδες είναι ισόπαλες με 1-1.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 2-2, 0-2

Βουλιαγμένη (Τέο Λοράντος): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χατζηδάκης, Κομάντινα, Ελμισιάν, Βελώνιας, Αφρουδάκης 3, Καρούντζος, Βλαχόπουλος, Γούνας 1, Τίγκας, Βουλγαράκης, Πρωτονοτάριος, Μαυρωτάς, Μασμανίδης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Δεληγιάννης, Δελακάς, Μάζης, Καπότσης, Φουντούλης 3, Ποντικέας, Μπλάνης, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 1, Σχίζας 1, Φλώρος.

Πηγή: sport.gr