Ο Παναθηναϊκός Κυπελούχος Ελλάδας 2014 – Νίκησε 4-1 τον ΠΑΟΚ

26 Απριλίου 201422:09

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 4-1 τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό στάδιο και αναδείχθηκε πανάξια για 18η φορά στην ιστορία του Κυπελλούχος Ελλάδας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός άνοιξε και έκλεισε το σκορ, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ τρικ με τρία πανέμορφα τέρματα.

Ο Καρέλης σκόραρε επίσης για τους «πράσινους», ενώ ο Νάνο ήταν ο δημιουργός σε δύο από τα γκολ. Για τον ΠΑΟΚ που έδειξε να το πιστεύει μόνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε ο Βούκιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο τελικός κρίθηκε στο ιδανικό ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στα δύο ημίχρονα και στην αδυναμία των παικτών του «δικέφαλου του Βορρά» να περιορίσουν τους επιθετικούς του Παναθηναϊκού προεξέχοντας του MVP της αναμέτρησης.