Νικητής στο Χ ο Λεβαδειακός

19 Μαρτίου 201720:43

Οι Βοιωτοί στάθηκαν όρθιοι στην έδρα της Ξάνθης (2-2), που προηγήθηκε δις στο ματς και έβαλαν στο σακούλι τον μόλις τρίτο βαθμό τους μακριά από το σπίτι τους, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός στο τελικό… ταμείο που θα κάνουν.

Ο Γιουνές άνοιξε το σκορ στο πέμπτο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ουόν λίγο νωρίτερα για σπρώξιμο και στο 30’ έφτιαξε το δεύτερο της ομάδας του, που πέτυχε ο Λάζιτς. Ενδιάμεσα, ο Βασιλείου (28’) εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μιλιάζες και ισοφάρισε. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Πορτογάλος τροφοδότησε τον Τόνι Σίλβα που έκανε το 2-2.

Δοκάρι με τον Βασιλακάκη είχε η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στο 69ο λεπτό, όταν τσίμπησε ωραία την μπάλα ύστερα από μπαλιά του Πιτσέλι που δεν μπόρεσε να κάνει γκολ ο Έλληνας μέσος.

Το ματς

Ήταν αναμενόμενο ότι η Ξάνθη θα προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και ότι ο Λεβαδειακός θα είχε πιο παθητικό ρόλο. Κάπως έτσι κύλησε το ματς στην αρχή, όπου οι γηπεδούχοι απείλησαν δις στο ίδιο λεπτό, σε μια φάση όπου θα μπορούσαν να είχαν πάρει και πέναλτι. Ύστερα από γέμισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βούρου, αλλά ο διαιτητής φαίνεται ότι το θεώρησε ακούσιο. Δευτερόλεπτα μετά ο Ντε Λούκας έπιασε σουτ με πολύ καλές προϋποθέσεις και ο Ναμάσκο αντέδρασε καλά, ενώ στη συνέχεια ο Τριάδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο που προστάτεψε καλά την κλειστή του γωνία.

Λίγο μετά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Βάτσιος έδωσε παράβαση (που χωράει κουβέντα), σε φάση του Ουόν με τον Γιουνές. Ο Τυνήσιος νίκησε τον Ναμάσκο με εκτέλεση που θύμισε Πανένκα και άνοιξε το σκορ. Μετά το πρώτο τέταρτο ο Λεβαδειακός ισορρόπησε την κατάσταση και είχε ένα καλό διάστημα μέχρι το 28’, όπου ανταμείφθηκε για την καλή του απόδοση με το γκολ που σημείωσε σε αυτό το λεπτό. Ο Μιλιάζες έκανε πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε λίγο και στον Φλίσκα που πήδηξε για κεφαλιά και κατέληξε στον Βασίλείου (που ήταν πολύ κινητικός σε αυτό το χρονικό διάστημα) που στόπαρε ωραία και με ψυχραιμία νίκησε τον Ζίβκοβιτς. Οι πανηγυρισμοί φαίνεται ότι παρέσυραν τους φιλοξενούμενους και λίγο πριν κοπάσουν, ο Γιουνές έφτιαξε το 2-1 για τον Λάζιτς που σκόραρε με σκαστή κεφαλιά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ελαφρώς του πρώτου μέρους, ο Λεβαδειακός πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και οι ομάδες πήγαν με το 2-1 υπέρ της Ξάνθης στα αποδυτήρια.

Η Ξάνθη δεν μπήκε κάπως νωχελικά στο δεύτερο μέρος και ο Λεβαδειακός που ξεκίνησε πιο μυαλωμένα πέτυχε το καλύτερο δυνατό γι’ αυτόν. Ο Μιλιάζες τροφοδότησε τον Τόνι Σίλβα με μακρινή μπαλιά, με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να βγαίνει ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας, αλλά και φάτσα με τον Ζίβκοβιτς που δεν ήταν δυνατόν να αποτρέψει το 2-2 στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου μέρους. Η Ξάνθη παρουσιάστηκε βραχυκυκλωμένη ύστερα από αυτό το σημείο και για περίπου ένα τέταρτο και ύστερα ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της, πίεσε τον Λεβαδειακό, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στο καλό της διάστημα, έχοντας κορυφαία φάση το δοκάρι του Βασιλακάκη στο 69ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση και λίγο έλειψε να… τεζάρουν την Ξάνθη ύστερα από προσπάθεια του Βούρου που μπούκαρε ωραία από τα δεξιά, αλλά του πήρε την… μπουκιά από το στόμα ο Φλίσκας στο 78ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά και στο τελικό… φίνις λίγο έλειψε να προσπεράσουν, αλλά στις καθυστερήσεις η πολύ καλή προσπάθεια του Πιτσέλι, δεν ολοκληρώθηκε με τον ιδανικό τρόπο για την ομάδα του, αφού ο Ναμάσκο παρενέβη προ του Γιουνές που ήταν έτοιμος να… εκτελέσει.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79′ Σολτάνι), Λισγάρας, Φλίσκας, Σιλά (60′ Λουσέρο), Μεχία (60′ Πιτσέλι), Ντε Λούκας, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Τριάδης, Γιουνές.

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Ράνος, Καμαρά

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Μαχαίρας, Μιλιάζες, Μαχαίρας (85′ Ζεζίνιο), Καλτσάς, Σουμπίνιο (68′ Γιακουμάκης), Τόνι Σίλβα (89′ Λάτσι), Γιουσούφ, Βασιλείου.

Στον πάγκο: Μοσχονάς, Καψάσκης, Μάγκας, Καραχάλιος.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος. Βοηθοί: Βασίλειος Λάμπρου, Σπυρίδων Βασιλόπουλος 4ος Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης