orfeas-prosotsanh

Ισόπαλος ο Ορφέας με αντίπαλο την Προσοτσάνη και τον δυνατό αέρα.

13 Νοεμβρίου 201120:04

orfeas-prosotsanhΣε ένα παιχνίδι που ο δυνατός άνεμος δεν επέτρεψε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο, ο Ορφέας αναδείχθηκε 1-1 με την Προσοτσάνη. Όπως και στο πρώτο παιχνίδι με τον Ορφέα Ελευθερούπολης, η Ξανθιώτικη ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά και πάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα κατόρθωσε να ισοφαρίσει.

Τα ημίχρονα ήταν μοιρασμένα για τις δύο ομάδες με το πρώτο να ανήκει στον Ορφέα και το δεύτερο στους γηπεδούχους.

Φίλμ του αγώνα:

Ο Ορφέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 10΄σουτ του Μουμίν Ογλού έδιωξε με τα πόδια ο Σκιαθίτης σε κόρνερ. Στο 11’ σουτ του Ξανθόπουλου η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 20 η Προσοτσάνη άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Χατζησαββίδη, αλλά στο ξεκίνημα της φάσης ο επόπτης δεν καταλόγισε οφσάιντ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ορφέα.

Στο 37’ πολύ καλή σέντρα του Μαυρόπουλου ο Μουμίν Ογλού πιάνει δυνατό σουτ και Σκιαθίτης του λέει για δεύτερη φορά «όχι» διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 41’ σε σουτ του Μαυρόπουλου ο Σκιαθίτης ήταν και πάλι στην σωστή θέση μπλοκάροντας.

Στο 43’ σειρά της Προσοτσάνης όταν σουτ του Χατζησαββίδη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι με τον Δούμπλατζή 50΄να κάνει πλασέ ύστερα από κόρνερ του Μουμίν Ογλού. Στο 56΄σουτ του Μαυρόπουλου μπλοκάρει και πάλι ο Σκιαθίτης. Στο 87’ και πάλι ο Σκιαθίτης μπλοκάρει. Η πίεση του Ορφέα αυξήθηκε και στο 88΄σε τετ α τετ του Χουσείν Ογλού με τον Σκιαθίτη η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Ορφέα δεν παρέδωσαν τα όπλα-όπως και στο πρώτο παιχνίδι-και στο 93 σέντρα του Ξανθόπουλου ο Μουμίν Ογλού με κοντινή κεφαλιά κάνει το 1-1

Προσοτσανη:1: Σκιαθίτης,2: Σιντός,3: Καλαϊτζής,4: Δημητριάδης,5: Κωνσταντινίδης,6:Φερφερής,7:Μοσχοφίδης,8:Δουμπλατζής,9:Πατζίδης,10:Κανάτας,11:Χατζησαββίδης.
Πάγκος:12:Αμανατίδης,113:Τσακμακίδης,14:Παλλικάρης,15:Πιτσακτσής,16Δροσίδης,17Κούτρας(Δουμπλατζης 62′ ξανά αλλαγή στην αλλαγή βγικε Κούτρας και μπήκε ο Κερασίδης89′),18Κερασίδης

ΟρφέαςΞάνθης:1:ΜεμέτΟγλού,2Μόσχος,3:Μαυρόπουλος,4:Μουμίν,5:Παυλακάκης,6:Σουκρή Ογλού,7:Καραγκιόζης,8:Παπαστεφάνου,9:Μαλαδένης,10:Ξανθόπουλος,11:Μουμίν Ολου.
Πάγκος:12:Χουσείν Ογλου(Παυλακάκης 45′),13:Δάρδας,14:Θεοδώρου,15:Καρατζάς,16Μπαμπαίτης(Παπαστεφάνου 62′),17:Μαυρίδης,18:Τηλαβερίδης(Μουμίν 73).

Διαιτισία:Κουμπαράκης,Μανάκης,Χούσκογλου του Σ.Δ.Π Θράκης

Κάρτες:27′ Καραγκιόζης,30′ Φερφέρης,60΄ Μαλαδένης,71′ Χατζησαββίδης,84′ Τηλαβερίδης,85′ Κανατάς