h-ethnikh-newn-stou-4-ths-eurwphs

Η Εθνική Νέων στους «4» της Ευρώπης!

9 Ιουλίου 201218:54

h-ethnikh-newn-stou-4-ths-eurwphs“Πρόκειται για μια χαρισματική φουρνιά παικτών, για νεαρά παιδιά με ταλέντο και ψυχή. Αυτή η Εθνική Νέων επάξια βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στην Πορτογαλία για να προκριθεί στα ημιτελικά και τα κατάφερε καθώς επικράτησε 3-2. Μπράβο σας παλικάρια!αναφέρει η ΕΠΟ!

Στα ημιτελικά (12/7), η Εθνική θα τεθεί αντιμέτωπη με την Γαλλία ή την Αγγλία (παίζουν μεταξύ τους αργά το απόγευμα).

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού, ασκώντας μεγάλη πίεση στους αντιπάλους. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18΄ με υπέροχο σουτ του Γιαννιώτα, όμως στο επόμενο λεπτό οι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις Πορτογάλοι απάντησαν με το πλασέ του Αντρέ Γκόμες. Η αποβολή στο 37΄ του Μάρτινς με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Γιαννιώτα, έκανε ακόμα πιο εύκολη τη δουλειά των Ελλήνων παικτών. Η Εθνική εκμεταλλεύθηκε γρήγορα το αριθμητικό πλεονέκτημα, παίρνοντας  στο 42΄ εκ νέου το προβάδισμα με το πλασέ του Κατίδη, ύστερα από σέντρα του Μαυρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε με τον ίδιο έντονο ρυθμό. Ο Διαμαντάκος στο 63΄ έστειλε με σουτ τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βελόσο, για να σημειωθεί το τρίτο ελληνικό τέρμα έξι λεπτά αργότερα και πάλι από τον Γιώργο Κατίδη, αυτή τη φορά με κεφαλιά (τη σέντρα ο Γιαννιώτας). Η Εθνική έμεινε κι αυτή με δέκα παίκτες στο 76΄ λόγω αποβολής του Χάρη Μαυρία με δεύτερη κίτρινη κάρτα (χάνει τον ημιτελικό), όμως αυτό δεν επηρέασε την εικόνα του ματς. Απλά, οι Ίβηρες μείωσαν το σκορ στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπετίνιο.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αλέν Μπιερί (Ελβετία), παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Πέδρο Αλμέιδα, Ζοάο Μάριο, Αντρέ Γκόμες, Μπάλλα, Μαυρία, Διαμαντάκο, Κατίδη.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Βελόσο, Πέδρο Αλμέιδα (67΄ Κάνσελο), Τιάγκο Φερέιρα, Τιάγκο Ιλόρι, Μάρτινς, Αγκοστίνιο Κα, Μπρούμα, Ζοάο Μάριο (86΄ Το-Ζε), Ρικάρντο Εσγκάιο, Καβαλέιρο (82΄ Μπετίνιο), Αντρέ Γκόμες

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Σταφυλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπουγαΐδης, Κουρμπέλης (85΄ Ρουγκάλας), Μπάλλας (63΄ Μπουχαλάκης), Φουρλάνος, Μαυρίας, Διαμαντάκος, Κατίδης (73΄ Μπακασέτας), Γιαννιώτας