Έξω πάει καλά – Με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Μεχία πέρασε και από Λαμία

7 Ιανουαρίου 201820:46

Με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Μεχία, στο 34ο λεπτό, οι Ακρίτες επικράτησαν 1-0 της Λαμίας στη Φθιώτιδα, πέτυχαν το πρώτο τους «τρίποντο» από τις 19 Νοεμβρίου και, παράλληλα, έφτασαν τις τέσσερις εκτός έδρας νίκες στη σεζόν -τη στιγμή που έχουν μόλις μία στα Πηγάδια!

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το γκολ και τις καλύτερες στιγμές του ματς, μέσα από τα επίσημα στιγμιότυπα της Nova.

Έτσι, διατηρήθηκαν σε… τροχιά 5άδας, φτάνοντας τους 21 βαθμούς, αφήνοντας, στον αντίποδα, την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ στους 16 και χωρίς επιτυχία από τα τέλη Οκτώβρη.

Μουδιασμένες από την απραξία, Λαμία και Ξάνθη βάλθηκαν να μας… κοιμίσουν στο ξεκίνημα.

Λίγο καλύτερα, ίσως, μπήκαν οι Ακρίτες στο παιχνίδι, αλλά, πολύ γρήγορα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ανέλαβε τα ηνία, δίχως, πάντως, να απειλεί ουσιαστικά την οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, και, κυρίως, τον Ζίβκοβιτς.

Ο Σέρβος γκολκίπερ χρειάστηκε, ωστόσο, να επέμβει στο 25ο λεπτό, στην παρθενική τελική του ματς και πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας, όταν, μετά την κεφαλιά-πάσα του Αναστασιάδη, στη διεκδίκηση με τον Μεχία, η μπάλα στρώθηκε στον Τσούκαλο, που σούταρε, αλλά ο 28χρονος είπε «όχι», με μία από τις γνωστές, εξαιρετικές αποκρούσεις του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, δε, μπλόκαρε, χωρίς κανένα πρόβλημα, την κεφαλιά του Αναστασιάδη.

Για να ακολουθήσει το… χτύπημα της Ξάνθης!

Στο 34’, με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, ο Μεχία, μόλις στην πρώτη τελική της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που… έπιασαν στον ύπνο τη Λαμία! Η τελευταία, πάντως, είχε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με το 1-1, αλλά η κεφαλιά του Όμο, στο 41’, «ξύρισε» το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς, φεύγοντας άουτ, κινδύνεψε, από την άλλη, ωστόσο και με δεύτερο γκολ, καθώς, στις καθυστερήσεις, ο Φασίδης είχε καλό σουτ, έξω από την περιοχή, που έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Λαμία βγήκε «αγριεμένη» στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας… αφόρητα για την ισοφάριση, με τον Τεννέ να ρίχνει στη «μάχη» Αναστασόπουλο και Ακόστα. Ο πρώτος, μάλιστα, λίγο έλειψε να δικαιώσει άμεσα τον προπονητή του, αλλά η κεφαλιά του, στο 46’, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 50’, ο Πίτι «ανάγκασε», με την εξαιρετική του εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, σε δύσκολη επέμβαση τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος, ωστόσο, από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και έπειτα… χαλάρωσε.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, προσπαθούσαν να απειλήσουν την Ξάνθη, αλλά ό,τι «έχτιζαν»… γκρεμιζόταν στην τελική προσπάθεια. Έτσι, οι Ακρίτες, μάλλον εύκολα, τελικά, κράτησαν το υπέρ τους σκορ και μετά τα Χανιά, την Κέρκυρα και το Αγρίνιο, πανηγύρισαν και στη Λαμία!