Με το δεξί η Ελλάδα στο Eurobasket

4 Σεπτεμβρίου 201320:36

Η Ελλάδα ξεπέρασε το νευρικό ξεκίνημα και με όπλο την πολύ καλή άμυνα, διέλυσε με 79-51 την Σουηδία, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 38ου Eurobasket της Σλοβενίας.

Σπανούλης (13 π.), Μπουρούσης (12 π.), Σλούκας (10 π.) και Περπέρογλου (9 π.) οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Τρινκιέρι, για την οποία σκόραραν και οι 12 παίκτες.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Τρινκιέρι ήταν πολύ νευρική, έκανε πολλά λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στους σουηδούς να προηγηθούν με 8-2 στο 6′. Χαρακτηριστικό της εικόνας της Εθνικής μας ομάδας ήταν οι δύο πόντοι και τα έξι λάθη σε 5,5 λεπτά αγώνα!

Με ηγέτη τον Τέιλορ και τρίποντο του Χάκανσον, η Σουηδία είχε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (11-6, 7′), ωστόσο σε εκείνο το σημείο η γαλανόλευκη… ξύπνησε και με όπλο την άμυνα της, πήρε τον έλεγχο του ρυθμού.

Με τον Μπουρούση και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σπανούλη και Περπέρογλου, η Εθνική μας ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +2 (15-13).

Η Ελλάδα βελτίωσε κι άλλο την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την πιεστική άμυνα και ηγέτη στην επίθεση τον εξαιρετικό Μπουρούση, η ομάδα του Τρινκιέρι έτρεξε σερί 10-0 και ξέφυγε με +12 (25-13), στο 13′.

Παρά τις προσπάθειες των Γερέμπκο και Τέιλορ για την Σουηδία, η γαλανόλευκη δεν έχασε τον έλεγχο του ρυθμού και με τρίποντα των Σπανούλη, Σλούκα και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 24-8 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +19 (39-21).

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι σουηδοί. Η ομάδα του Ντιν, με ηγέτες τους Γέρεμπκο και Τέιλορ έκανε επιμέρους σκορ 11-6, μείωσε στους 13 (32-45) στο 24′, αλλά… μέχρι εκεί.

Σε εκείνο το σημείο, η Ελλάδα αντέδρασε και με την εξαιρετική της άμυνα, πήρε εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης. Με τους Περπέρογλου, Ζήση, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη, η Εθνική μας έκανε επιμέρους σκορ 14-3 σε έξι λεπτά και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +24 (59-35).

Στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας ομάδα δεν έριξε ταχύτητα και αύξησε κι άλλο την διαφορά της από την Σουηδία.

Περπέρογλου, Μπράμος, Σλούκας και Καββαδάς ανέλαβαν δράση για την γαλανόλευκη, η οποία έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 20-16 και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση, με 79-51.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 8-24, 14-20, 16-20.

Πηγή : sport.gr