aekksanthi1-0_5

Yποφερτή ομάδα, κακή επίθεση, κακό αποτέλεσμα

4 Οκτωβρίου 201009:56

aekksanthi1-0_5Tο γνωστό επιθετικό πρόβλημα της ομάδας, το οποίο επεσήμανε και ο Γιώργος Παράσχος ήταν η αιτία που η Skoda Ξάνθη δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ.

Παρότι οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν σε κανένα σημείο του αγώνα, η ξανθιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Σάχα, ακόμη και όταν κατάφερε να κλείσει την ΑΕΚ πίσω από το Κέντρο. Κατά τα άλλα το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχουν συνεχίζει να είναι μια ομάδα συμπαγής που δύσκολα χάνει αλλά και δύσκολα κερδίζει. Η ήττα με 1-0 προήλθε από ένα εξαιρετικό και απρόβλεπτο γκολ του Λεονάρντο που δεν μπορούσε να αποτραπεί και βραχυκύκλωσε την ομάδα, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει άμεσα και να αντεπιτεθεί.

Οι γηπεδούχοι, με προφανείς αδυναμίες και κούραση, άντεξαν στην όποια πίεση άσκησε η Ξάνθη. Μπορεί να το γκολ να άλλαξε τα πλάνα της ομάδας, όμως δεν διεκδίκησε με αξιώσεις αυτό που φαινόταν ότι άξιζε. Παρά τις αλλαγές του Γ. Παράσχου στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να απειλήσει την ΑΕΚ με αξιώσεις και η ήττα ήρθε μοιραία. Στα τελευταία λεπτά πάντως η Ξάνθη έκλεισε τους κιτρινόμαυρους στο μισό γήπεδο. Το θετικό στοιχείο ήταν η ασφυκτική πίεση που άσκησε μέσα στο ΟΑΚΑ κυκλοφορώντας την μπάλα με άνεση, αλλά το αρνητικό ότι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να δημιουργήσει υποψία ευκαιρίας.

Το δύσκολο πρόγραμμα συνεχίζεται και στόχος πια είναι να παίρνει η ομάδα το καλύτερο δυνατό από κάθε αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Χριστόφορος Κόλα): Σάχα, Πατσατζόγλου, Μανωλάς, Δέλλας, Λαγός, Λεονάρντο (75′ Γιάχιτς), Ντιοπ, Καφές, Μπερνς (46′ Τζιμπούρ), Σκόκο, Λυμπερόπουλος (61′ Γκέντζογλου).

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Βάλλας, Γκλέισον (75′ Μαρσελίνιο), Τζάγκι (58′ Σουάνης), Στρμπα, Μπόατενγκ, Βασιλακάκης (70′ Μπούγκα), Κατόνγκο, Στιούαρτ, Πόι