xanthi_asteras_marselinio

Νίκη παραμονής για τη Skoda Ξάνθη. Σοβαρεύτηκε στην επανάληψη.

20 Μαρτίου 201118:50

xanthi_asteras_marselinioΤην πολυπόθητη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να ηρεμήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε η Skoda Ξάνθη σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης.

Παρότι σε κάποια σημεία του αγώνα προβλημάτισε με την απόδοσή της και προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φίλων της, τελικά στο δεύτερο μέρος η ποιότητα κάποιων ποδοσφαιριστών της, έδωσε τη νίκη και γέμισε με ανακούφιση τον κόσμο της ομάδας με 1-0 σε βάρος του Αστέρα, ο οποίος δεν έχει κερδίσει πότε στην ιστορία του την Ξάνθη.

Με τη νίκη αυτή έφτασε τους 35 βαθμούς και έχει σχεδόν εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, έστω και καθυστερημένα.  Απαιτείται μόλις ένας βαθμός στα εναπομείναντα ματς για να παραμείνει και μαθηματικά στην κατηγορία.

Το πρώτο μέρος

Δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της στο πρώτο μέρος η Skoda Ξάνθη. Δεν είχε το πάθος που ζητούσε ο κόσμος και ίσως απαιτούσε ο αγώνας. Είχε τη μοναδική καλή ευκαιρία ευκαιρία του ματς με κεφαλιά του Μαρσελίνο στο ’17, παρουσίασε προβλήματα στην ανάπτυξη και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να φτάσει αρκετές φορές με αξιώσεις στην εστία του Γκσπούρνινγκ.(Ροτζέριο ‘12, Παπάζογλου ‘22) Ειδικότερα μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα στο ‘30 με τον Παπάζογλου, ο κόσμος αντέδρασε και διαμαρτυρήθηκε στους παίκτες για την απόδοσή τους. Τελικά, στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε πιο αμφίροπο και η ομάδα έφτασε στο ’44 στη μεγαλύτερη ευκαιρία της με τον Μπόατεγκ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Αναστασόπουλο να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη ο αγώνας δεν παρουσίασε κάποια διαφορά στο πρώτο τέταρτο. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Πόι στο ’57 ενώ αμέσως μετά ο Νίκος Παπαδόπουλος επιχείρησε να αλλάξει τη διάταξη παιρνόντας τον Βασιλακάκη στη θέση του Σουάνη. Δύο λεπτά μετά σημειώθηκε η μεγαλύτερη φάση για την Ξάνθη, με τον Πόι να πραγματοποιεί εξαιρετική εκτέλεση φάουλ απο πλάγια θέση και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αναστασόπουλου. Ο Αστέρας θα απαντήσε με σουτ εξ επαφής του Ουριμπάρι μέσα από την περιοχή, στο ’64, που θα φύγει άουτ.

Το γκολ της λύτρωσης

Η λύτρωση όμως θα έρθει στο ’64. Μετά από ωραία συνεργασία του Μπόατεγκ που έβγαλε την ομάδα μπροστά, άνοιξε στον Κατόγκο που πραγματοποίησε σέντρα και ο Μαρσελίνιο με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στη γωνία του, ανήμπορού να αντιδράσει, Αναστασόπουλου, φέρνοντας την ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας.

Παρά το προβάδισμα ο Νίκος Παπαδόπουλος έριξε στο ματς και το Βλάση Καζάκη, στη θέση του Κατόγκο,  προκειμένου να διατηρήσει τη φρεσκάδα στην επίθεση. Η ομάδα της Τρίπολης δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο στο συνέχεια και το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου φάνηκε να «πατά» καλύτερα στο γήπεδο, κυκλοφόρησε την μπάλα και είχε και βρέθηκε αρκετές φορές στην περιοχή του Αστέρα.

Μέχρι το τέλος του ματς η εστία του Γκσπούρνινγκ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ αντίθετα οι παίκτες της Ξάνθης ήταν πιο απειλητικοί, σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και κέρδισε τον αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Φλίσκας επεδίωξε και πήρε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για να μειώσει τον αριθμό των αγωνιστικών που θα λείψει