Το νέο Δ.Σ. της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων εξελέγη την Παρασκευή, στις εκλογές που πραγματοποιήθηκαν στην Κομοτηνή. Από την Ξάνθη εξελέγησαν ο Δήμαρχος Αβδήρων Γιώργος Τσιτιρίδης (τα 12 μέλη προέρχονται από τους Δημάρχους), ο επικεφαλής της Αντιπολίτευσης στα Άβδηρα, Βασίλης Τσολακίδης και ο Δημοτικός Σύμβουλος Ξάνθης Μανώλης Τσέπελης (τα 9 μέλη προέρχονται από τους δημοτικούς συμβούλους). Η νέα Διοίκηση της ΠΕΔ κυριαρχείται, όπως είναι γνωστό, από στελέχη που πρόσκεινται στη ΝΔ ενώ Πρόεδρός της αναμένεται ότι θα εκλεγεί, όταν συνέλθει σε σώμα, ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Ευάγγελος Λαμπάκης.
Eξάλλου, αντιπρόσωποι για την Κεντρική Ένωση Δήμων εξελέγησαν οι Πάνος Ταρενίδης και Θεοδώρα Γιαννώτα από την παράταξη της πλειοψηφίας του Δήμου Ξάνθης, ενώ στην ΚΕΔΕ συμμετέχουν αυτοδίκαια όλοι οι Δήμαρχοι.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΔΗΜΑΡΧΟΙ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;