Συνεργασία μεταξύ Πούλιου και Μπένη προέκυψε στη διάρκεια της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των εκπροσώπων στην ΠΕΔ
Οι δύο μεγαλύτερες παρατάξεις της αντιπολίτευσης κατέβασαν κοινό ψηφοδέλτιο, το οποίο εξέλεξε δύο έδρες στην πρώτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ξάνθης. Τις έδρες της συμπολίτευσης κατέλαβαν οι κ. Μπένης και Καρά Αχμέτ με κλήρωση, μετά από ισοψηφία τριών με το Χ. Πούλιο. Τις δύο αδιάθετες έδρες πήραν μετά από κλήρωση η παράταξη Καμαρίδη και η παράταξη Τσιακίρογλου.
Διαμάχη με τον Κολλάρο για την υποβολή των υποψηφιοτήτων.
Διαμάχη υπήρξε μεταξύ του Γ. Κολλάρου και των παρατάξεων Μπένη-Πούλιου καθώς ο -επίσης υποψήφιος- επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης υποστήριξε ότι οι υποψηφιότητες έπρεπε να υποβληθούν 2 ώρες νωρίτερ, με βάση τη νομοθεσία. Η δημοτική αρχή προχώρησε κανονικά τη διαδικασία με όλες τις υποψηφιότητες και από ην πλευρά του Γ. Κολλάρου θα υπάρξει προσφυγή στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση
Η πλειοψηφία εκλέγει 8 μέλη και αναδείχτηκαν οι Χ. Δημαρχόπουλος, Α. Αγκόρτζας, Ρ. Μποζ, Μ. Σδρέβανος, Π. Ταρενίδης, Θ. Γιαννώτα, Μ. Τσέπελης,
Τα μέλη των 2 Επιτροπών
Νωρίτερα έγιναν οι εκλογές για την ανάδειξη των μελών των Επιτροπών Ποιότητας Ζωής και Οικονομικής, όπου επίσης συνεργάστηαν οι παρατάξεις Πούλιου και Μπένη για την ανάδειξη 2+1 μελών σε κάθε επιτροπή.
Η σύνθεση της Οικονομικής Επιτροπής:
Α. Αγκόρτζας, Α. Γκριτζίκη, Κ. Τριανταφυλλίδης, Ι.Χατζηεφραιμίδης, Ε. Κίρατζη απο την πλειοψηφία και Σ. Μπαντάκ, Ι. Τοπ, Θ. Ξυνίδης από την αντιπολίτευση.
Η σύνθεση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής:
Θ. Ηλιάδης, Α. Καράοσμάν, Π. Λύρατζης, Φ. Χασάνογλου από την πλειοψηφία και Α. Καρά, Σ. Γουναρίδης και Δ. Μπένης από την αντιπολίτευση.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;