Κρίσιμη χαρακτηρίζεται η κατάσταση στη ΣΕΚΑΠ, όπως προκύπτει από τα αποτελέσματα της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, το πρωί της Τετάρτης μεταξύ εκπροσώπων της ΑΤΕ, της ΣΕΚΕ, του Δ.Σ. της ΣΕΚΑΠ και του συνεταιρισμού των Εργαζομένων.
Αφού διαπιστώθηκε η δραματική κατάσταση στην οποία βρίσκεται πλέον η εταιρία, η ΑΤΕ κατέστησε σαφές για άλλη μια φορά, ότι στο πλαίσιο της αναδιάρθρωσής της επιμένει να μην μπορεί να διατηρήσει τη ΣΕΚΑΠ αλλά ούτε και να τη χρηματοδοτεί. Για το λόγο αυτό και μετά από έντονες πιέσεις των εργαζομένων αποφασίστηκε να «κάτσουν στο τραπέζι» ΣΕΚΕ και Αγροτική τράπεζα και να καθορίσουν τους ακριβείς όρους με τους οποίους επιθυμούν να να γίνει πιθανή πώληση της εταιρίας, εφόσον η ύπαρξη επενδυτή κρίνεται ως η μόνη λύση για να παραμείνει στη ζωή η εταιρία.
Παράσταση στο Υπουργείο για παράταση
Παράλληλα αποφασίστηκε να γίνει παράσταση στο Υπουργείο Οικονομικών προκειμένου με έκατκτη βοήθεια, να συντηρηθεί η εταιρία στο κρίσιμο διάστημα κατά το οποίο ελπίζουν ότι θα βρεθεί νέος επενδυτής για να εξαγοράσει την Καπνοβιομηχανία. Οι συμμετέχοντες δήλωσαν ότι επιθυμούν την επιβίωση της εταιρίας και αυτό θα κριθεί στην πράξη μετά τη συνάντηση που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα μεταξύ ΑΤΕ και ΣΕΚΕ.
Όπως είναι λογικό η αβεβαιότητα κυριαρχεί για την ΣΕΚΑΠ και αυτοί που πιέζουν περισσότερο είναι οι εργαζόμενοι. Ο Πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων Κώστας Γαβριηλίδης δηλώνει συγκρατημένα αισιόδοξος, μετά τη συνάντηση, παρότι η κατάσταση χαρακτηρίζεται πάρα πολύ κρίσιμη.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;