Στις 19/10 η επόμενη διάθεση «Χωρίς μεσάζοντες» στην Ξάνθη. “Ποιοι ωφελήθηκαν και ποιοι ζημιώθηκαν μέχρι σήμερα από τις δράσεις μας” είναι ο τίτλος ενός κειμένου που συνοδεύει την ανακοίνωση της επόμενης δράσης από τα μέλη της Πρωτοβουλίας. Αναλυτικά:
Την Κυριακή 19 Οκτωβρίου θα γίνει η επόμενη διανομή προϊόντων χωρίς μεσάζοντες στην πόλη της Ξάνθης με πρωτοβουλία της ομάδας τοπικής δράσης Ξάνθης «Χωρίς Μεσάζοντες» και της Κίνησης Ενεργών Πολιτών Ξάνθης, στο γήπεδο του ΑΟΞ
Μετά την αλλαγή του νομικού πλαισίου και την ψήφιση του 4264/14 για τις λαϊκές αγορές η πρωτοβουλία έχει προσαρμοστεί άμεσα, ώς όφειλε, και έτσι στη δράση της Κυριακής 19/10 θα διατίθενται τα παρακάτω είδη μόνο σε όσους έχουν κάνει ηλεκτρονική παραγγελία, για τις ακριβείς ποσότητες που έχουν παραγγείλει και μόνο από παραγωγούς που διαθέτουν άδεια υπαίθριου εμπορίου.
Όπως πάντα, για όλες τις αγορές θα εκδίδονται όλα τα απαραίτητα φορολογικά στοιχεία ενώ η επιλογή των παραγωγών, όπως είναι γνωστό, γίνεται με γνώμονα την τιμή, την ποιότητα και την εντοπιότητα ή χωρική εγγύτητα με την περιοχή μας.
Αναλυτικά τα προϊόντα της επόμενης διάθεσης:
– Λάδι εξαιρετικά παρθένο, τα 5 lit , 17€
– ΤΥΡΙ φέτα Αγρ. Συνεταιρισμού Γρεβενών συσκ. 1Kg με 7€, 2Kg με 13€, 8Kg με 50€,
– ΦΕΤΑ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΑ ΔΟΧΕΙΟ ΜΕ ΑΛΜΗ συσκ. 1Kg με 7€, 2Kg με 13€, 8Kg με 50€,
– κρεμμύδια 5 κιλά 2€
– πατάτες 10 κιλά 4€
– Ρύζι Καρολίνα 1,10€
– Ρύζι αναποφλοίωτο 1,00€
– Φασόλια μικρά 2 κιλά 4€,
– ρεβίθια 2 κιλά 5€
– φακές 2κιλά 3€
– Ψάρια κεφάλια 3€ το κιλό
– Χαρτί Υγείας συσκευασία 30 ρολλών Χ 200 γρ. (συνολο 6Kg) με 12,5€
– Χαρτί Κουζίνας 4τεμ. των 450γρ με 4€
– Χαρτοπετσέτες 1 πακέτο (660τεμ) με 2,5€
Επίσης θα υπάρχουν Αλεύρι, μέλι και μήλα
Οι ηλεκτρονικές παραγγελίες γίνονται στη γνωστή φόρμα, στη σελίδα της πρωτοβουλίας http://politesxanthis.gr/order.html
Τί έχει πετύχει η πρωτοβουλία μέχρι σήμερα.
Ζημιώθηκε κάποιος από τις πρωτοβουλίες αυτές;
Φυσικά, όπως λέει και όνομα του κινήματος, ζημιώθηκαν οι «Μεσάζοντες». Το κίνημα παρέκαμψε τους μεσάζοντες και έθεσε στο περιθώριο όσους από τους εμπόρους διαμορφώνουν τις τιμές με τη λογική του υπερκέρδους και με διαδικασίες καρτέλ. Αυτοί έχουν λόγο να αντιδρούν στις πρωτοβουλίες μας και αυτό μας κάνει χαρούμενους. Οι δράσεις μας θα σταματήσουν όταν θα δημιουργηθεί το πλαίσιο που θα διαμορφώνεται από τους ίδους τους παραγωγούς ώστε να διαθέτουν κατά τόπους τα προϊόντα τους σε καθεστώς αυτοοργάνωσης.
Παρότι οι νόμοι του κράτους φαίνεται να διαμορφώνονται ευνοώντας την ύπαρξη αυτών των στρεβλώσεων στην αγορά, το κίνημά μας στέκεται με αλληλεγγύη δίπλα στους συμπολίτες μας και συνεχίζει τις πρωτοβουλίες, με νόμιμο και ηθικό τρόπο γιατί οι πολίτες έχουν τη δύναμη να διαμορφώνουν τη ζωή τους όταν είναι ενεργοί !
Κίνηση Ενεργών Πολιτών
Τοπική Ομάδα Δράσης «Χωρίς Μεσάζοντες» Ξάνθης
Politesxanthis.gr
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;