skoda_doxa_1-0

Σώθηκε, έστω και με την ψυχή στο στόμα η Skoda

1 Απριλίου 201217:59

skoda_doxa_1-0Έστω και με την ψυχή στο στόμα η Skoda κέρδισε την υποβιβασμένη Δόξα Δράμας με 1-0 και εξασφάλισε, ουσιαστικά, την παραμονή της στην Superleague.

Το ματς, από το οποίο απουσίασαν οι Xanthifans, και διεξήχθη και πάλι μπροστά σε πολύ λίγους φίλους της ομάδας, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και το γκολ που πέτυχε αρκετά νωρίς, στο 12ο λεπτό, ο Βασιλακάκης με κατέβασμα και σουτ, μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα του Μαρσελίνιο.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη συνέχισε να έχει την υπεροχή στον αγώνα αλλά ελάχιστες φάσεις σημειώθηκαν τόσο λόγω άγχους όσο και λόγω ρυθμού στον αγώνα, αφού ήταν αρκετά σκληρό και κακό παιχνίδι συνολικά.

Στο δεύτερο μέρος συνέχισε στο μεγαλύτερο μέρος να έχει την κατοχή έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Πόι στο πρώτο λεπτό της επανάληψης και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκόφσκι στο ΄65. Ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στα τελευταία λεπτά του ματς, κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η Δόξα πήρε κάποιες πρωτοβουλίες και στα τελευταία λεπτά πίεσε αρκετά τη Skoda, χωρίς κάποια ουσία στις κινήσεις της.

Το ματς τέλειωσε χωρίς απρόοπτα και οι παίκτες έφυγαν ανακουφισμένοι για τα αποδυτήρια. Η Skoda έσωσε την παρτίδα πετυχαίνοντας νίκη μετά 8 συνεχόμενες ήττες αλλά τα προβλήματα για την ομάδα παραμένουν, καθώς βρίσκεται και πάλι πλήρως αποκομμένη από τον κόσμος της, σε βαθμό που δύσκολα μπορεί να πειστεί για να επιστρέψει στις κερκίδες των Πηγαδίων.

(Αρκετά ήταν τα σχόλια στο γήπεδο για το πρωταπριλιάτικο του XanthiPress.gr με την επιστροφή της ομάδα στο παλιό γήπεδο και την αλλαγή του ονόματος σε ΑΟΞ ενώ κάποιοι είναι προφανές ότι ενοχλήθηκαν από το περιεχόμενο)

Οι συνθέσεις:
ΞΑΝΘΗ (Μ. Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπαξεβανίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Στάσιακ, Μαρσελίνο (61′ Βλαχοδήμος), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Πόι, Σουάνης (82′ Καζάκης), Μαρκόφκι (70′ Μάνταλος).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Μ. Κατσαβάκης): Ρόκα, Τριποτσέρης (76′ Ρούτσης), Γκαρακλίδης (34′ Αραβίδης), Βέρτζος, Λίμα, Σικαλιάς, Παπαδόπουλος (62′ Καπέλ), Ψυχογιός, Αμπουμπακάρι, Ουέλινγκτον, Κυβελίδης.

(φωτο: sentragoal)