Απώλεια στα Πηγάδια. Δεν ικανοποίησε η Skoda Ξάνθη.

12 Σεπτεμβρίου 201015:20

skoda_panioniosΠαρότι προσπάθησε αρκετά η ομάδα της Ξάνθης εμφανίστηκε ανέτοιμη αλλά και άτυχη στον αγώνα με τον Πανιώνιο και έμεινε στο 1-1 με την ομάδα της Νέας Σμύρνης, παρότι αγωνίστηκε ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω και για μερικά λεπτά με δύο επιπλέον παίκτες.

Οι κυανέρυθροι εκμεταλλεύτηκαν την αναστάτωση που επικράτησε στην αρχή του παιχνιδιού στην άμυνα και αιφνιδίασαν με το Ριέρα στο ΄9 που έκανε το 0-1 . Η ομάδα της Ξάνθης άργησε να συνέλθει από το σοκ και σε αυτό συνέβαλε και η αποχώρηση του αρχηγού Θανάση Κωστούλα, μετά από εγκληματικό φάουλ του Ριέρα – που δεν δέχθηκε την κόκκινη εκείνη την ώρα αν και θα έπρεπε.

Στο σημείο εκείνο μπήκε ο ανέτοιμος Μπόατεγκ και οπισθοχώρησε ο Αντεφέμι, δημιουργώντας αναστάτωση στην ομάδα για αρκετή ώρα. Προς το τέλος του ημιχρόνου φάνηκε να ισορροπεί η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει αισθητά, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και την αποβολή του για τον Πανιώνιο όταν ο Τσότσαλιτς έκανε δύο συνεχόμενα επκίνδυνα φάουλ που τιμωρήθηκαν με κίτρινη.

Στην επανάληψη η Ξάνθη εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη και έδειξε στοιχεία καλής οργάνωσης. Η πίεση που άσκησε απέδωσε όταν  μετά απο ενέργεια του –καλύτερου παίκτη- Βασιλακάκη στο ’51, ο νεαρός μέσος κέρδισε το πέναλτυ, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μαρσελίνιο. Παρά τη κατοχή της μπάλας της ομάδας, οι επιθετικοί δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και – ελλείψει καθαρόαιμου επιθετικού- η ομάδα μετά την ισοφάριση δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της.

Η είσοδος του Μπεκαμέγκα φάνηκε να ωφελεί την ομάδα, όμως τα πολλά λάθη αλλά και οι συνεχείς καθυστερήσεις δεν άφησαν την ομάδα να βγει με αξιώσεις μπροστά. Στην εκπνοή του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ριέρα.

Πολλά σκληρά φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και πολλές καθυστερήσεις στο δεύτερο ήταν τα χαρακτηριστικά του Πανιώνιου που δεν δημιούργησε ευκαιρία στην επανάληψη αλλά κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Η ομάδα της Ξάνθης υπό τη θερμή συμπαράσταση των φίλων της δεν κατάφερε να τους ικανοποιήσει και ακολουθούν πέντε δύσκολες αγωνιστικές για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά.

Ενδιαφέροντα:

2.138 εισιτήρια είχε ο αγώνας, αριθμός μικρότερος κατά 500 από τα διαρκείας που έχει πουλήσει η ομάδα, αλλά μεγαλύτερος σίγουρα από τα περυσινά δεδομένα. Όμορφη και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι XanthiFans με αργεντίνικες επιρροές.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το γωνστό φίλο της ομάδας Κώστα Χαχαμόπουλο που χάθηκε την προηγούμενη εβδομάδα από την επάρατη νόσο σε ηλικία μόλις 35 ετών. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Ζήσης Βρύζας, βοηθός πλέον του Φερνάντο Σάντος.

Εκτός για 4-6 εβδομάδες θα μείνει ο Θανάσης Κωστούλας.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Mίκαελ Στόρε“Είχαμε στόχο τους τρεις βαθμούς όταν ήρθαμε εδώ, αλλά πήραμε έναν εξαιτίας των λανθασμένων κινήσεών μας με τις κίτρινες κάρτες. Επίσης ήταν πολύ άσχημο ότι δεχθήκαμε ένα γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου. Είχαμε ευκαιρίες και στο β’ μέρος να σκοράρουμε αλλά φύγαμε μόνο με ένα βαθμό. Δεν είμαστε χαρούμενοι από τις πολλές κίτρινες και τις δύο κόκκινες. Είναι σημαντικό για μένα να έχουμε πειθαρχία μέσα στο παιχνίδι. Θέλαμε να είμαστε επιθετικοί αλλά όχι κατ’ αυτόν τον τρόπο. Συμφωνώ ότι ο Ριέρα θα έπρεπε να είχε αποβληθεί νωρίτερα, στη φάση του α’ μέρους.”

Νίκος Κεχαγιάς: ”Νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ κακό για την ομάδα μου, στα πρώτα 30 λεπτά. Μετά το πρώτο 7λεπτο θα έλεγα, είχαμε λάθος επιλογές, πολλά ατομικά λάθη με αποτέλεσμα να δεχθούμε γκολ κι ευκαιρίες. Όταν έμεινε με δέκα παίκτες ο Πανιώνιος εμείς πιέσαμε, ισοφαρίσαμε, αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό για να κάνουμε την σωστή πάσα ή να παίξουμε πιο γρήγορα. Σίγουρα είμαστε στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα και από την εμφάνιση. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε να μας δει αν και τον στεναχωρήσαμε. Θέλουμε να φτιάξουμε μία ομάδα που θα έχει καλές εμφανίσεις αλλά θα παίρνει και το αποτέλεσμα. Μέσα από τη δουλειά θα γίνουμε καλύτεροι, αλλά αυτό πρέπει να γίνει σύντομα.”

Οι συνθέσεις

SKODA Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος, Τζάγκι, Κωστούλας (23′ Μπόατεγκ), Γκλέισον, Αντεφέμι, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Στρμπα, Βασιλακάκης, Μπούγκα (64′ Πόι)

Πανιώνιος (Μίκαελ Στόρε): Μάχο, Μανιάτης, Λάτκα, Σιόβας, Βαρό, Τσότσαλιτς, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (46′ Κοντοές), Βαζ Τε (82′ Σαλάλι), Μπάλαμπαν (90+4 Όμο), Ριέρα