Πυρκαγιά στην παραλία των Αβδήρων ξέσπασε το απόγευμα του Σαββάτου, στις 6 μ.μ. Το επίκεντρο της πυρκαγιάς εντοπίστηκε πίσω από το παρεκλήσι του Αγίου Παντελεήμονα και δίπλα στον αρχαιολογικό χώρο ενώ ο καπνός ήταν ορατός σε αρκετές πλαζ της Ξάνθης, όπως φαίνεται από τη φωτο που τραβήχτηκε από το Μυρωδάτο.
Η Πυροσβεστική επενέβη άμεσα με αρκετά οχήματα και άνδρες, καταφέροντας να περιορίσει αρκετά γρήγορα την πυρκαγιά πριν ξεφύγει και γίνει επικίνδυνη καθώς σε κοντινή απόσταση βρίσκονται πεύκα . Στο σημείο παρέμεινε και μετά την κατάσβεση όχημα της Πυροσβεστικής για να αποτρέψει τυχόν αναζοπύρωση.
Είναι η δεύτερη πυρκαγιά που ξέσπασε το φετινό καλοκαίρι στη συγκεκριμένη περιοχή.
(Φωτο: Μ. Χατζηεφραιμίδης – Δ. Κερασίδης)
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;