Με γραπτή δήλωση του Προέδρου της Γιώργου Μπατζακίδη, η Ομοσπονδία Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Ξάνθης, τοποθετείται για το ζήτημα της λειτουργίας των πολυκαταστημάτων σε εμπορικά κέντρα που εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι δεν ανήκουν χωροταξικά στο Δήμο Ξάνθης και ανοίγουν σε ημέρα αργίας λόγω Απελευθέρωσης της Ξάνθης. Ουσιαστικά, ο Πρόεδρος της ΟΕΒΕΞ δέχεται την οριακή νομιμότητα αλλά αναφέρεται και στο σεβασμό της τοπικής ιστορίας και των πολιτών.
Αναλυτικά, η δήλωση αναφέρει:
Σχετικά με το άνοιγμα των πολυκαταστημάτων την 4η Οκτωβρίου, ημέρα Απελευθερώσεως της πόλεως της Ξάνθης, είναι γνωστό τοις πάσι ότι νομικά είναι κατοχυρωμένα να ανοίξουν την ημέρα αυτή. Πλην όμως, γνώμη μας είναι, ότι σωστό και σώφρον θα ήταν, να σέβονται την τοπική Ιστορία της πόλεως της Ξάνθης και κατ’ επέκτασιν τους πολίτες αυτής.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;