Εν μέσω παρατεταμένου χειροκροτήματος αποχώρησαν από τη σκηνή του Υπαίθριου Δημοτικού Αμφιθεάτρου της Ξάνθης οι συντελεστές της παράστασης του “Οδίποδα Τυρράνου” από το ΔΗΠΕΘΕ Βόλου.
Το κοινό της Ξάνθης αντάμειψε την τολμηρή απόδοση του Σοφοκλή με την κλασική αρχαία φόρμα των τριών ανδρών υποκριτών. Ο Αιμίλιος Χειλάκης, ο Κωσντατνίνος Μαρκουλάκης και ο Χρήστος Σαπουντζής ήταν οι τρεις υποκριτές του Λιθουανού σκηνοθέτη Τσέζαρις Γκραουζίνις που άφησε άριστες εντυπώσεις στους ξανθιώτες που γέμισαν ασφυκτικά το θεάτρο.
Η ευρηματική σκηνοθεσία που κράτησε όλους τους ηθοποιούς στη σκηνή από την αρχή μέχρι το τέλος, οι ερμηνείες σε μια δύσκολη για τους υποκριτές δοκιμασία, η εξαιρετική μετάφραση του Μίνου Βολανάκη, η πολύ άρτια παραγωγή με τους εξαιρετικούς φωτισμούς και, γενικότερα, μια παράσταση που παράλλαξε την πιο γνωστή ίσως τραγωγία, αφήνοντας στο τέλος τα πάθη των χαρακτήρων και, κυρίως, το κείμενο του Σοφοκλή να μιλήσει, καθήλωσε το κοινό.
Σε ένα καλοκαίρι που έφερε ικανοποιητικές εως εξαιρετικές παραστάσεις στην Ξάνθη, ο Οιδίπους από το ΔΗΠΕΘΕ Βόλου, ήταν μια ακόμη όμορφη βραδιά για τους θεατρόφιλους της Ξάνθης.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;