Σύσκεψη όλων των εμπλεκόμενων φορέων με την πυροπροστασία πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής στην έδρα της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης.
Στη σύσκεψη, σύμφωνα με τον Αντιπεριφερειάρχη Φώτη Καραλίδη, παρουσιάστηκε το Ολοκληρωμένο Σχέδιο Πυροπροστασίας που έχει καταρτίσει η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρεια ΑΜΘ σε συνεργασία με την Αποκεντρωμένη Διοίκηση, στους αρμόδιους φορείς όπως είναι οι Δήμοι, οι υπηρεσιακοί παράγοντες της Αντιπεριφέρειας, η Πυροσβεστική Υπηρεσία, ο Στρατός κ.α.
Αυτό που προξενεί εντύπωση και επισημαίνει από τον Αντιπεριφερειάρχη είναι ότι με τον Καλλικράτη, την ευθύνη για την αντιμετώπιση μιας πυρκαγιάς έχει ο Δήμος, στα όρια του οποίου εκδηλώνεται και ο οποίος πρέπει να λειτουργεί ανεξάρτητο Γραφείο Πολιτικής Προστασίας. Όπως σημειώνει, η Περιφέρεια έχει επικουρικό ρόλο και επεμβαίνει όταν μια φωτιά βρίσκεται σε εξέλιξη σε δύο διαφορετικούς Δήμους.
Είπε, πάντως, ότι αυτό δεν απαλλάσει τις υπηρεσίες του από την ευθύνη, αφού και στην πρόσφατη πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στο ΧΥΤΑ, επενέβη η Περιφέρεια, τόσο λόγω της κρισιμότητας, όσο και λόγω του γεγονότος ότι οι Δήμοι δεν έχουν ακόμη την απαιτούμενη ετοιμότητα και οργάνωση για την αντιμετώπιση παρόμοιων καταστάσεων.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;