Ο Ζαρόπουλος έσωζε και ο Παπαστεριανός σκόραρε. 1-0 τον Πανθρακικό στο τοπικό ντέρμπυ

21 Φεβρουαρίου 201619:59

Mε γκολ στα τελευταία λεπτά το αγώνα επικράτησε η Skoda Ξάνθη στο “Ελ Θράκικο” του γειτονικού Πανθρακικού. Η ομάδα της Κομοτηνής, που έπαιξε το τελευταίο της χαρτί για παραμονή, προσπάθησε και είχε τις ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Λουτσέσκου με ένα εκπληκτικό Ζαρόπουλο στα καρέ της, πήρε τη νίκη στο 85 με γκολ του Παπαστερανιού και σταθεροποιήθηκε στην πρώτη 10άδα του βαθμολογικού πίνακα.Η εικόνα του αγώνα από το gazzeta.gr:

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο διατητές. Για την Ξάνθη ο Ζαρόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Μπέρτος δεξιά στην άμυνα, ο Γουάλας επέστρεψε στο αριστερό άκρο και στα στόπερ οι Λισγάρας, Καρυπίδης.

Αμυντικά χαφ οι Βασιλακάκης, Λουσέρο και μπροστά τους δεξιά ο Ντιμιτρόφ, αριστερά ο Νιέτο και δεκάρι ο Ορφανίδης. Στην κορυφή της επίθεσης επέστρεψε ο Καπετάνος, που έπαιξε ως αλλαγή στο προηγούμενο ματς.

Για τον Πανθρακικό ο Αθανασιάδης πήρε θέση κάτω από τα γκολπόστ, με τον Παπαγεωργίου να επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Ποτουρίδη να καλύπτει το αριστερό και τους Μελίσση, Μπουγαΐδη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στα χαφ οι Ηλιάδης, Τσιάρας και μπροστά τους ο Χαβίτο δεξιά, ο Χασομέρης αριστερά και επιτελικός ο Μπαϊκαρά. Μοναδικός προωθημένος ο Ντιγκινί, με τον Ίγκορ να μένει τελικά στον πάγκο, ενώ για πρώτη φορά στην αποστολή ήταν και ο Φωτάκης.

Απόντων φάσεων

Δύσκολα θα θυμάται κανείς το πρώτο ημίχρονο στα Πηγάδια, με δεδομένο ότι απουσίαζαν οι φάσεις. Ο Πανθρακικός έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Ειδικά, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και έπεφταν στο… κενό οι όποιες επιθετικές προσπάθειες, οι οποίες ήταν κυρίως από τα δεξιά.

Δύο σουτ των Παπαγεωργίου, Ηλιάδη στο 14′ και στο 44′, αντίστοιχα, δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν τον Ζαρόπουλο, με τους δύο συλλόγους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα όντας στα… κουλούρια (0-0)! Μάλιστα, το αξιοσημείωτο είναι ότι είχαν από 5 τελικές, αλλά καμία αξιόλογη στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά.

Άλλο ματς, εξαιρετικός ο Ζαρόπουλος

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ήταν σαφώς καλύτερη, καθώς είχε ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Βέβαια, τις μεγαλύτερες ευκαιρίες είχε ο Πανθρακικός, με τον εξαιρετικό Ζαρόπουλο να κατεβάζει ρολά.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά και στο 47′ είχε το σουτ του Νιέτο, το οποίο απέκρουσε ο Αθανασιάδης, ενώ από το 50′ και μετά το ματς απέκτησε έναν… τρελό ρυθμό, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Ο Ζαρόπουλος σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χασομέρη στο 51′, ενώ ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την μπάλα στο κακό πλασέ του Καπετάνου στην κίνηση στο 62′.

Το σουτ του Ηλιάδη στο 64′ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των αντίπαλων διχτύων, ενώ ο γκολκίπερ της Σκόντα έκανε μία ακόμα μεγάλη απόκρουση στην εξ’ επαφής κεφαλιά του Χαβίτο στο ίδιο λεπτό, ύστερα από το λάθος του Παπαστεριανού και το γύρισμα του Ντιγκινί από αριστερά.

Ο Μπαϊκαρά αστόχησε με κοντινή κεφαλιά στο 70′, ενώ ο Χαβίτο σπατάλησε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 77′, όταν είδε τον Ζαρόπουλο να «βγάζει» και το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε από δεξιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Αθανασιάδη να επέμβει, καθώς είπε «όχι» στο ωραίο σουτ του Ορφανίδη, με τον Χρήστου να βάζει την προβολή στον Σκούρτη πριν αυτός κάνει το σουτ στο 84′.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου

Έτσι, όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση οδηγούταν σε «λευκή» ισοπαλία, όμως στο 85′ ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Αθανασιάδης έκανε κακή έξοδο και δεν απομάκρυνε, με τον Λισγάρα να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά και τον Παπαστεριανό με κοντινή προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ στα Πηγάδια και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Με αυτόν τον τρόπο, ο Πανθρακικός… βυθίστηκε κι άλλο και είδε το έργο του στην υπόθεση παραμονή να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Man of the match: Ο Μιχάλης Ζαρόπουλος κατέβασε ρολά, διατήρησε το μηδέν στην εστία του με εξαιρετικές αποκρούσεις και ήταν ο βασικός συντελεστής για τη νίκη της ομάδας του.

Αδύναμος κρίκος: Δύο πράγματα πλήρωσε ο Πανθρακικός. Τη δυστοκία του, που οφείλεται και στον εξαιρετικό Ζαρόπουλο, και το λάθος του Αθανασιάδη στο 85′.

Στο ύψος του: Ο Παπαστεριανός βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, σκόραρε και χάρισε μία σημαντική νίκη στην ομάδα του. Από πλευράς Πανθρακικού, καλό παιχνίδι έκαναν οι Ηλιάδης, Χαβίτο.

Η γκάφα: Έκανε ένα λάθος ο Παπαστεριανός στο 64′, όμως το διόρθωσε ο Ζαρόπουλος με τη μεγάλη επέμβαση στην εξ’ επαφής κεφαλιά του Χαβίτο. Ωστόσο, αυτό του Αθανασιάδη στο 85′ δεν μπόρεσε να το… καλύψει κανείς και ο Πανθρακικός το πλήρωσε με γκολ.

Το στραγάλι: Πολύ καλή η διαιτησία του Μήτσιου, που έδειξε όπου χρειάστηκε την κίτρινη κάρτα και άφησε να γίνει παιχνίδι. Καλή δουλειά και από τους βοηθούς του.

Το ταμείο του Gazzetta: Δύσκολα θα θυμόμαστε το πρώτο ημίχρονο στα Πηγάδια. Όμως, στο δεύτερο έγινε άλλο ματς! Τρελός ρυθμός, φάσεις εκατέρωθεν, με πιο σπουδαίες αυτές του Πανθρακικού, και γκολ από την Ξάνθη στο 85′ για να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της Θράκης. Αποτέλεσμα που δυσκόλεψε κι άλλο το έργο του Πανθρακικού, με τον σύλλογο της Κομοτηνής να πληρώνει τη δυστοκία του, τη στιγμή που έχει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Συνθέσεις ομάδων

Σκόντα Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Γουάλας (79′ Κρίστοφερ), Λισγάρας, Καρυπίδης, Βασιλακάκης (56′ Παπαστεριανός), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης, Ντιμιτρόφ (66′ Σκούρτης), Καπετάνος.

Πανθρακικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης (56′ Χρήστου), Μπουγαΐδης, Ηλιάδης, Τσιάρας, Χαβίτο (88′ Ίγκορ), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (73′ Φωτάκης), Ντιγκινί.