Το Δήμαρχο Ξάνθης αλλά και άλλους αυτοδιοικητικούς της περιοχής συνάντησε ο νέος Γερμανός Πρόξενος στη Θεσσαλονίκη Ingo von Voss. Συνοδευόμενος από τον Επίτιμο Πρόξενο της Γερμανίας Σταμάτη Κουρούδη, ο νέο Πρόξενος είχε ημίωρη συζήτηση με το Δήμαρχο Χ. Δημαρχόπουλο, το μεσημέρι της Τρίτης.
Αμέσως μετά, στις δηλώσεις του ο Δήμαρχος Ξάνθης ανέφερε ότι συζήτησαν αρκετά θέματα, με κυρίαρχο το θέμα της ανάπτυξης στην περιοχή, για το οποίο δεν έχει υπάρξει λύση μέχρι σήμερα από καμία κυβέρνηση.
Ο Γερμανός διπλωμάτης, στη δήλωσή του εξέφρασε τη χαρά του για τη συνάντηση και είπε ότι συζητήθηκαν θέματα της Ξάνθης και της περιοχής γενικότερα και ότι από γερμανικής πλευράς αναζητούνται οι δυνατότητες για να στηριχθεί η περιοχή οικονομικά. Όπως είπε, συζήτησαν τους τομείς στους οποίους θα μπορούσαν να υπάρξει συνεργασία και να προκύψουν γερμανικές επενδύσεις που θα αναζωογονήσουν την οικονομία της περιοχής.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;