Ο Μπέρτος«πάτησε» την Ξάνθη

22 Σεπτεμβρίου 201918:38

Πρώτη νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα για τους «βυσσινί», που ανάσαναν και είχαν κορυφαίους τους Κάτσε, Ουάρντα.

Στο 35’ το 1-0 με αυτογκόλ του Τερκί, ενώ στο 53’ οι Θεσσαλοί έφτασαν στο 2-0 με τον Μιλοσάβλιεβιτς. Στο 83’ ο Μπέρτος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αριθμητικό μειονέκτημα από το 60’ λόγω αποβολής του Λισγάρα.

Πρώτη απώλεια βαθμών για τους Ακρίτες, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και απείλησαν ελάχιστα.

Το ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά επιφυλακτικά και προσεκτικά το παιχνίδι, με την ΑΕΛ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να φτιάξει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.

Εντούτοις, στο πρώτο 20λεπτο δεν καταγράφηκε η παραμικρή ευκαιρία, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν. Στο 21’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους «βυσσινί», με τον Ουάρντα να πλασάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από ‘κει και πέρα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε σκληρές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους φιλοξενούμενους να κυριεύονται από νευρικότητα και να μην έχουν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί.

Στο 35’, η υπεροχή και η κυριαρχία των γηπεδούχων καρποφόρησε, με τον Κάτσε να εκτελεί το κόρνερ και τον Τερκί να στέλνει με κεφαλιά άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Μετά το γκολ τους, οι «βυσσινί» πάγωσαν το ρυθμό κι ενώ είχαν συντριπτική κατοχή μπάλας (65%-35%). Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να προηγείται δικαίως 1-0.

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα του Γρηγορίου ευτύχησε να βρει δεύτερο τέρμα στο 53’, σε μια εξαιρετική αντεπίθεση, που κατέληξε στον αμαρκάριστο Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος πλάσαρε σωστά μέσα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Λισγάρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και κάπου εκεί κλείδωσε η νίκη για τους γηπεδούχους, που ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό στο τελευταίο ημίωρο και δεν απειλήθηκαν καθόλου.

Στο 83’, οι «βυσσινί» έφτασαν στο 3-0, με τον Σεσέροβιτς να σεντράρει από αριστερά και τον Μπέρτος με προβολή από πολύ πλάγια θέση να στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σάο Μπέντο, που έκανε τραγική έξοδο.

Στο εναπομείναν διάστημα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν τελείως στροφές. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο σφύριγμα του Κουτσιαύτη, που βρήκε την ΑΕΛ να επικρατεί 3-0 της Ξάνθης και να πανηγυρίζει το πρώτο φετινό «τρίποντο».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον – Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ – Καρανίκας (62’ Μπέρτος), Μιλοσάβλιεβιτς (75’ Φατιόν), Κάτσε (85’ Χαλκιαδάκης), Σεσέροβιτς, Στάνκοβιτς – Ουάρντα, Νούνιτς

Ξάνθη (Ραμίρεθ): Σάο Μπέντο – Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Σόσα – Τερκί, Κοβάσεβιτς – Τζουρίτσκοβιτς (61’ Μαλεζάς), Εντουάρντο (37’ Ρενέλα), Μπαριέντος (54’ Φοσέ) – Στάρτζεον