SKODA_ATROMITOS_KAZAKIS_KERKIDA

Επιστροφή στις επιτυχίες; Mεγάλη νίκη με 3-0.

13 Φεβρουαρίου 201117:06

SKODA_ATROMITOS_KAZAKIS_KERKIDAΜεγάλη νίκη που της δίνει βαθμολογική ανάσα και ανακτά την εμπιστοσύνη των φίλων της, για τη Skoda Ξάνθη που κέρδισε τον Ατρόμητο με 3-0 στα Πηγάδια και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ξάνθης εμφανίστηκε με επιθετικό σχήμα και υπήρξε αρκετά αποφασιστική από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Το σχήμα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε αρκετή φρεσκάδα, κυκλοφόρησε την μπάλα είχε προφανή υπεροχή, αλλά υστέρησε στο γκολ παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη

Στην επανάληψη η πίεση της ομάδας και η θέληση των παικτών καρποφόρησε ήδη από το ’48, όταν ο Σουάνης κυνήγησε μια φάση κοντά στην τελική γραμμή, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και από κοντά ο Αντεφέμι έγραψε το 1-0. Ο Νίκος Παπαδόπουλος διατήρησε το ίδιο επιθετικό σχήμα και δεν άφησε ιδιαίτερους χώρους στο συγκρότημα του Γιώργου Δώνη.

Η ομάδα συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά το άγχος για τον πάγκο και τους φιλάθλους έφυγε οριστικά σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο ’83 όταν οι αλλαγές του Παπαδόπουλου, Κατόγκο και Καζάκης, συνεργάστηκαν άψογα με τον Ιασμιώτη φορ  να κάνει το 2-0 και να ανεβαίνει στην κερκίδα των XanthiFans  για να πανηγυρίσει έξαλλα το πρώτο  του στα γκολ με τη φανέλα της Ξάνθης, μετά την επιστροφή του. (Μια συγκινητική σκηνή που είχε πολλά χρόνια να ζήσει  το κοινό της ομάδας στο γήπεδο)

Διαστάσεις θριάμβου

Ο Μάουρο Πόι, στο ‘89 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας, όταν μετά από επίσης όμορφο συνδυασμό και την προσποίηση του Καζάκη στη σέντρα του  Κατόνγκο από δεξιά , με εξ επαφής με κεφαλιά έκανε το 3-0, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό και τρέχοντας μαζί με τους συμπαίκτες του στο γνωστό σημείο των πανηγυρισμών, μπροστά από τη θύρα Α1.

Η ομάδα του Ατρόμητου μπορεί να μην είχε καλή απόδοση αλλά έφτασε δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με ισάριθμα τετ α τετ, τα οποία εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Γκσπούρνιγκ – ίσως ο καλύτερος παίκτης της ομάδας, μαζί με τον Μπόατεγκ.

Η επιθετική τακτική του Νίκου Παπαδόπουλου επιβραβεύτηκε καθώς μετά το 1-0 κράτησε τους κινδύνους μακριά και κατάφερε να προσφέρει γκολ και θέαμα στους φίλους της ομάδας

Και τώρα η Λάρισα

Ήταν μια πανάξια νίκη για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου που άφησε βαθμούς στη διάρκεια των δύσκολων αγώνων της και τώρα που το πρόγραμμα γίνεται βατό, επιστρέφει στο γνωστό πολύ καλό της αγωνιστικό πρόσωπο, την πιο κρίσιμη στιγμή. Ματς σταθμός για τη χρονιά είναι αυτό που ακολουθεί εντός έδρας την Κυριακή με τη Λάρισα. Η Ξάνθη υποδέχεται τους Θεσσαλούς και είναι έτοιμη να δώσει την χαριστική βολή στην ΑΕΛ που είναι στο χείλος του υποβιβασμού ενώ κανείς δεν φαίνεται να ξεχνά τα περυσινά αποτελέσματα στο τέλος του πρωταθλήματος.

Η μορφή του αγώνα

11′: Σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ.
12′: Σουτ του Σουάνη, η μπάλα ψηλά άουτ.
18′: Ο Μαρσελίνιο δεν πιάνει καλά το σουτ, ο Σουάνης πετάγεται στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Ιτάνζ βγαίνει και αποκρούει ενστικτωδώς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ως τώρα.
27′: Σέντρα του Μαρσελίνιο, η μπάλα φτάνει στον Σουάνη, ο οποίος δεν την πιάνει με το “τακουνάκι” και αφού χτυπά στον Μελισσά καταλήγει στο δοκάρι του Ιτάνζ.
33′: Γύρισμα του Σφακιανάκη, ο Αναστασάκος εξ επαφής δεν μπορεί να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ.
42′: Σουτ του Πόι προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ ο Σαμπού.
48′ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Mαρσελίνιο, ο Βάλλας παίρνει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Σουάνη που την γυρίζει στη μικρή περιοχή του Ατρομήτου και ο Αντεφέμι, προ κενής εστίας, σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.
73′: Ο Αναστασάκος βγάζει τετ α τετ τον Σαγκανόφσκι, ο οποίος ηττάται στη μονομαχία με τον Γκσπούρνινγκ.
75′: Κοντινή εφαλιά του Τάτου, μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ.
75′: Ο Κατόνγκο περνά και τον Ιτάνζ, όμως χάνει την ισορροπία του και δεν πιάνει καλά το σουτ, με συνέπεια ο Νάστος να προλάβει και να διώξει.
83′ ΓΚΟΛ: Ωραία αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Κατόνγκο κάνει το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Καζάκης προ κενής εστίας, κλειδώνει τη νίκη της ομάδας του.
89′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κατόνγκο, ο Ιτάνζ ξεγελιέται από την προσποίηση του Καζάκη και ο επερχόμενος Πόι, δεν δυσκολεύεται να κάνει το 3-0 με κοντινή κεφαλιά.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Μίχαελ Γκσπούρνινγκ, Σπύρος Βάλλας, Θανάσης Κωστούλας, Τζόρνταν Στιούαρτ, Ολουμπάγιο Αντεφέμι, Τζορτζ Μπόατενγκ, Ντιέγκο Κιντάνα (62′ Κρίστοφερ Κατόνγκο), Δημήτρης Κομεσίδης, Μάουρο Πόι, Μαρσελίνιο Λέιτε (70′ Βλάσης Καζάκης), Δημήτρης Σουάνης (80′ Γκλέισον Σάντος)

Ατρόμητος: Σαρλ Ιτάνζ, Βαγγέλης Νάστος, Μασάμπα Σαμπού (80′ Εδουάρδο Μπρίτο), Μάρτσιν Μπαζίνσκι, Στέλιος Σφακιανάκης, Πασχάλης Μελισσάς (54′ Μαρτσέλο Σαρμιέντο), Κώστας Νεμπεγλέρας, Ανδρέας Τάτος, Ανρί Καμαρά (65′ Λούκας Φαβάλι), Ηλίας Αναστασάκος