«Λύγισε» τον Λεβαδειακό

28 Ιανουαρίου 201820:30

Η Ξάνθη ήταν σαφώς ανώτερη και έκανε ολική επαναφορά (πρώτη της για φέτος) κόντρα στους Βοιωτούς που προηγήθηκαν στο 30’ στα Πηγάδια με τον Γιουσούφ και παρά την κακή εμφάνιση του συνήθη ύποπτου, Γέντρισεκ επικράτησε 2-1

Ο Ντε Λούκας έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση στο 57’ με ωραίο σουτ και ο Φασίδης στο 64’ έπειτα από γύρισμα του πολύ δραστήριου Ντουρίτσκοβιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή. Τους 27 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Ράσταβατς, πιάνοντας τον Πανιώνιο, που έχασε από τον ΠΑΣ.

Η Ξάνθη έκανε κουμάντο στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δημιουργικό κομμάτι. Μάλιστα, δεν άργησε δημιουργήσει τους πρώτους κινδύνους στον Λεβαδειακό, που ήταν οχυρωμένος στην περιοχή του. Ο Μελιόπουλος στο 2΄με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά δεν βρήκε εστία. Όπως και ο Γέντρισεκ στο τέταρτο λεπτό που δοκίμασε το πόδι του, αλλά όχι με επιτυχία.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά το καλό ξεκίνημα της ομάδας του Ράσταβατς, που, ωστόσο, δεν πάτησε περιοχή στα επόμενα λεπτά, αλλά μετά το 20’ έκανε τις επόμενες φάσεις της. Ο Σλοβάκος φορ ήταν σε κακή ημέρα, σπαταλώντας σε μικρό χρονικό διάστημα (22’, 29’) δύο καλές ευκαιρίες, που σπάνια αφήνει να περάσουν ανεκμετάλλευτες, αστοχώντας στη μια με κεφαλιά και στην επόμενη με το πόδι από το ύψος του πέναλτι.

Και εκεί που φαινόταν ότι είναι θέμα χρόνου το γκολ ήρθε, αλλά από τον Λεβαδειακό, που με την κάθετη μπαλιά του Σουμπίνιο τρύπησε την αντίπαλη άμυνα λόγω και της ταχύτητας του Γιουσούφ που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Εμπασί. Ο Γέντρισεκ συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει, καθώς παρά τις ωραίες κινήσεις στον χώρο, δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη, όμως αναγκαστικά έπρεπε να βρει… x-factor, καθώς ο Γέντρισεκ είχε μπλοκάρει, χάνοντας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ευκαιρία με κεφαλιά και τετ-α-τετ λίγο μετά. Ό,τι δεν κατάφερε ο Σλοβάκος, που έχει τραβήξει… κουπί φέτος για την ακριτική ομάδα, το έκαναν μέσα σε ένα οκτάλεπτο Ντε Λούκας (57’) και Φασίδης (64’), με τους Κίκε και Ντουρίτσκοβιτς. Ο Λεβαδειακός δεν έδειξε αποθέματα για να «μιμηθεί» αυτό που έκανε ο αντίπαλός της και να… επιστρέψει, καθώς δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα της Ξάνθης που είχε γίνει πολυπρόσωπη πλέον και περίμενε τον Λεβαδειακό, διότι η ομάδα του Ανιγκό έπαιζε μόνο με κόντρα επιθέσεις μέχρι εκείνο το σημείο.