Ελεγχόμενη χαρακτηρίζεται από τον Αντιπεριφερειάρχη Φώτη Καραλίδη η φωτιά που καίει από το μεσημέρι της Δευτέρας στο ΧΥΤΑ της Ξάνθης.
Όπως αναφέρει, μιλώντας στο XanthiPress.gr, δεν κρίνεται σκόπιμο να ληφθούν έκτακτα μέτρα εξαιτίας της πυρκαγιάς καθώς πρόκειται για δραστηριότητα που -σε μικρότερο βαθμό- είναι συνηθισμένη στον ΧΥΤΑ λόγω αυτοαναφλέξεων. Η φωτιά μετά τη δύση του ηλίου που ανέστειλε τις προσπάθειες κατάσβεσης, συνεχίζει να καίει. Ο αέρας μετά τις 9 το βράδυ γύρισε σε βόρειος με αποτέλεσμα ο καπνός να διοχετεύεται πλέον στους οικισμούς του Δήμου Τοπείρου, όμως σύμφωνα με τον Αντιπεριφερειάρχη δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας για τους κατοίκους.
Θα κληθεί ο Σ. Ραψομανίκης
Σύμφωνα με το Φώτη Καραλίδη, που παρακολούθησε από την αρχή της προσπάθειες στο ΧΥΤΑ, θα κληθεί τις επόμενες μέρες ο Διευθυντής του Εργαστηρίου Ατμοσφαιρικής Ρύπανσης της Πολυτεχνικής, Καθηγητής Σπύρος Ραψομανίκης, προκειμένου να πραγματοποιήσει μετρήσεις στη γύρω περιοχή, όμως αυτό θα γίνει για απολύτως προληπτικούς λόγους.
Η φωτιά έχει περιοριστεί στη δυτική πλευρά του λόφου που σχηματίζεται ενώ τα μηχανήματα που έχουν σπεύσει από το απόγευμα, λίγο μετά την εκδήλωση της πυρκαγιάς, συγκέντρωσαν τις νυχτερινές ώρες χώματα προκειμένου να είναι έτοιμα στις 7 το πρωί κατά την επανέναρξη της κατάσβεσης ώστε να σκεπαστεί η τελευταία εστία.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;