skoda-kerkyra

Ισόπαλη η SKODA ΞΑΝΘΗ με την Κέρκυρα

11 Αυγούστου 201103:04

skoda-kerkyraSKODA ΞΑΝΘΗ και Κέρκυρα αναδείχθηκαν ισόπαλες στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο των Πηγαδίων το απόγευμα της Τετάρτης.

Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Σπύρου Βάλλα στο 17ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το σουτ του Λαμπρόπουλου επτά λεπτά αργότερα. Μαρίνος Ουζουνίδης και Μπόζινταρ Μπάντοβιτς είχαν την ευκαιρία να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις λόγω καιρικών συνθηκών. Στο πρώτο μέρος το κλίμα ήταν… καλοκαιρινό με τις ομάδες να σκοράρουν και να έχουν καλές στιγμές ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η καταρρακτώδης βροχή έκανε το έργο των ποδοσφαιριστών πιο δύσκολο.
Φάσεις – γκολ
Στο 10’ ο Μαρσελίνιο έκανε την κούρσα από αριστερά και την σέντρα αλλά ο Σουάνης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως ήθελε. Στο 16’ διείσδυση του Εντιμάρ και σουτ με το αριστερό απομάκρυνε με υπερένταση ο Αναστασόπουλος και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι για να καταλήξει κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Μαρσελίνιο (17’) ο Σπύρος Βάλλας με όμορφη κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στο 19’ η προσπάθεια του Γιάντση ήταν άστοχη ενώ στο 24’ ο Λαμπρόπουλος σκόραρε με βολέ από το ύψος της περιοχής κάνοντας το 1-1. Στο 27’ το σουτ του Πόι μπλόκαρε ο Αναστασόπουλος. Κεφαλιά του Μαζνόφ στο 45′ μπλόκαρε ο Βιβιανί.
Στο 48′ φάουλ του Μαρσελίνιο, ο Βάλλας δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο 58′ πάσα του Μάνταλου το σουτ του Μαρσελίνιο ήταν άστοχο. Στις καθυστερήσεις ο Μαρκόφσκι βγήκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα!
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Βάλλας (60′ Σταθάκης), Στάσιακ (60′ Κομεσίδης), Μπέρτος (60′ Μπαξεβανίδης), Εντιμάρ (74′ Τσουμάνης), Ντάνι (67′ Αλτιπαρμακόφσκι), Ντίκα (23’ Φλίσκας (74′ Γκατσολάρι), Μαρσελίνιο, Πόι (74′ Καθάριος), Σουάνης (46′ Μάνταλος), Καζάκης (46′ Μαρκόφσκι).
Kέρκυρα: Αναστασόπουλος, Βενέτης (60′ Μαϊστόροβιτς), Βένζελ, Καλαντζής (68′ Πατηνιώτης), Γραμμόζης (28’ Αμπντούλ), Λαμπρόπουλος, Λοβίν, Κοντοδήμος, Γκουστάβο (65′ Μπουκουβάλας), Μαζνόφ (60′ Χαμπλ), Γιάντσης (80′ Φλαβίνιο).
* Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Εμίλ Ντίκα στο 23ο λεπτό.
* Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος ξεκίνησε στην βασική 11άδα της Εθνικής Ελπίδων στο παιχνίδι με την Λευκορωσία. Αντικαταστάθηκε στο 60’ από τον Βασιλόγιαννη. Αντίθετα ο Γιούρι Λοντίγκιν που ήταν στην 18άδα έμεινε του Γιώργου Γεωργιάδη δεν χρησιμοποιήθηκε.