Έντονα είναι πλέον τα προβ λήματα που προκαλούνται από τα κρούσματα του Ιού του Δυτικού Νείλου στην περιοχή.
Μετά τα 4 περιστατικά που έχουν εντοπιστεί σε Ξάνθη, Πετεινό, Αγ. Αθανάσιο και Άβατο το Υπουργείο Υγείας έθεσε επίσημα σε καραντίνα τους Δήμου ς Ξάνθης, Αβδήρων και Τοπείρου από άποψη αιμοδοσίας. Αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται πλέον να δίνουν αίμα δημότες των τριών Δήμων.
Όπως ανέφερε ο Πρόεδρος του Συλλόγου Αιμοδοτών Ξάνθης Γιάννης Παπαχρόνης, το πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι σοβαρό και ο Σύλλογος επιχείρησε να καλύψει τις ανάγκες του από γειτονικούς νομούς. Όμως οι ενέργειες προσκρούουν στα κρούσματα που εντοπίζονται σε γειτονικές περιοχές και στενεύουν τον κλοιό, δημιουργώντας μεγαλύτερο προβληματισμό για την επάρκεια αίματος ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες της Ξάνθης, το επόμενο διάστημα.
Ήδη σε καραντίνα τέθηκαν εκτός της Ξάνθης, ο Δήμος Νέστου και ο Δήμος Καβάλας, μετά τον εντοπισμό κρουσμάτων του Ιού του Δυτικού Νείλου στους γειτονικούς Δήμους. Δικαίωμα αιμοδοσίας με τα μέχρι στιγμής δεδομένα έχουν οι πληθυσμοί του Δήμου Μύκης και της Δ.Ε. Σταυρούπολης ενώ οι ενέργειες του Συλλόγου Αιμοδοτών στρέφονται προς τους Νομούς της Θράκης, προκειμένου να καλύφθούν οι ανάγκες.
Ο φόβος που υπάρχει πλέον, είναι να μην εκδηλωθούν κρούσματα του Ιού σε Δήμους της Ροδόπης και του Έβρου, κάτι που θα προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα σε όλους.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;