Με κάθε επισημότητα και λαμπρότητα γιορτάστηκε, με επίκεντρο στην Κομοτηνή, η 95η επέτειος των Ελευθερίων της Θράκης, την Πέμπτη.
Η επέτειος που αφορά στην ενσωμάτωση της Θράκη στον εθνικό κορμό (ενώ η Ξάνθη εορτάζει την τοπική απελευθέρωση στις 4-10-19) γιορτάστηκε στην Κομοτηνή με διάφορες εκδηλώσεις και κορυφώθηκε την Πέμπτη το μεσημέρι με την κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλη και παρέλαση πολιτικών και στρατιωτικών τμημάτων.
Την κυβέρνηση στις εκδηλώσεις εκπροσώπησε ο Υφυπουργό Τ. Κουίκ ενώ παραβρέθηκαν ο Περιφερειάρχης ΑΜΘ Γιώργος Παυλίδης, ο Δήμαρχος της πόλης και ο Αντιπεριφερειάρχης, εκπρόσωποι αρχών, φορέων και σωμάτων ασφαλείας ενώ στις θρησκευτικές εκδηλώσεις χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελήμων.
Στις δηλώσεις τους, μετά το πέρας της παρέλασης όλοι οι συμμετέχοντες επεσήμαναν το μήνυμα της απελευθέρωσης για τις νέες γενιές, τη συνοχή και το φρόνημα των κατοίκων της Θράκης σε αυτές τις δύσκολες εποχές αλλά επίσης και την ομοψυχία έναντι των εταίρων, σε μια κρίσιμη πολιτική συγκυρία για την Ευρώπη.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;