H πρώτη μας μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά. Πρόκριση στο Μπέλφαστ με σούπερ Μαρσελίνιο !

26 Ιουλίου 201303:46
Οne man show ή Μαρσελίνιο show θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τίτλος του παιχνιδιού θρίλερ ανάμεσα σε Λίνφιλντ και Ξάνθη.   Ο Βραζιλιάνος άσσος με δύο προσωπικές ενέργειες έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του δίνοντας το φιλί της ζωής πριν το χείλος της καταστροφής!
Μια άνοστη σούπα..
Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά απο την αρχή μέχρι το τέλος , με τις δύο ομάδες να περιμένουν η μια την άλλη ποντάροντας στο λάθος το οποίο θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα της καθεμίας. Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε απο πλευράς Ξάνθης , με τον Μαρίν να σουτάρει απο πλάγια θέση και τον τον Τάφει να αποκρούει εντυπωσιακά. Το γκολ για τους Ακρίτες ήρθε στο 26΄όταν ο Μάνταλος βρήκε με πολύ ωραία κάθετη μπαλιά τον Μαρσελίνιο ο οποίος με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια έστειλε με σουτ την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τάφει κάνοντας το 0-1.
Σίγουρα πολλοί περίμεναν μετά το 0-1 , η Ξάνθη να ανεβάσει στροφές ώστε να πετύχει το γκολ το οποίο θα έβαζε τίτλους τέλους στο παιχνίδι και θα έδινε την πρόκριση στην Ξάνθη αντίθετα όμως οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Καραγεωργίου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο του παιχνιδιού προσέχοντας την άμυνα τους , με τον Τόμσον να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 40΄όταν η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε δίπλα απο δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη. Το πρώτο ημίχρονο «σημαδεύτηκε» στο 44′ απο την κόκκινη κάρτα στον Φλίσκα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Κάρβιλ.
Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο παράμενε το «ρευστό» 0-1 οι παίχτες της Λίνφιλντ έβγαιναν προς την επίθεση καθώς το αριθμητικό πλεονέκτημα τους έδινε ευκαιρία να απειλήσουν τον Κυριακίδη κυρίως με μακρινά σουτ τα οποία κατέληγαν πάνω απο τα δοκάρια του πορτιέρο της Ξάνθης η οποία με την είσοδο των Μπαξεβανίδη και Μπέρτου έδωσε περισσότερο έμφαση στον αμυντικό τομέα , απειλώντας την εστία κυρίως με σουτ του Ντιε.
Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο και μοιραία οδηγηθήκαμε στην παράταση όπου η Λίνφιλντ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 98΄με γυριστό σουτ του Γκολτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή. Το γκολ του αρχηγού της Λίνφιλντ σίγουρα «πάγωσε» τους ποδοσφαιριστές της Ξάνθης οι οποίοι με επιθετικό τον Γκοχούρι(!) πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση , με τον Μαρσελίνιο να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 105′ δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του και παράλληλα την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της…
Οι ενδεκάδες
Λίνφιλντ: Τάφεϊ, Γκολτ, Λόουρι (90’ Μακάουλ), Τόμσον, Κάρβιλ, Γ. Μπερνς, Α. Μπερνς (70’ Μακάλιστερ), Γουόρντ, Κλαρκ, Νόουλς (46’ Μάλγκριου), Έρβιν.
Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Παΐτο, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Φλίσκας, Μάνταλος (56’ Μπαξεβανίδης), Βασιλακάκης (98’ Γκοχουρί), Ντιέ, Μαρίν (56’ Μπέρτος), Μαρσελίνιο. Κίτρινες: 15’ Βάλλας, 45’ Κομεσίδης, 45’ Κλαρκ, 50’ Παΐτο, 63’ Μπαξεβανίδης, 74’ Γκολτ, 97’ Γούτας, 111’ Τ. Μπερνς Κόκκινες: 44’ Φλίσκας