Το τριήμερο 20-21-22 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί το φετινό φεστιβάλ που διοργανώνει το Δίκτυο Λόγου και Πράξης στο Μονοπάτι της Ζωής, το χώρο που δημιούργησαν εθελοντές του Δικτύου πάνω από το νησάκι, στις παρυφές της Παλιάς Πόλης.
To όνομα του θεσμού είναι πλέον “Γιορτές του Κόσυνθου”. Το αναλυτικό πρόγραμμα δεν έχει γίνει γνωστό ακόμη ενώ, όπως σημειώνουν οι υπεύθυνοι του Δικτύου, το θεατράκι θα είναι ανοιχτό και χρησιμοποιείται ήδη από διάφορους φορείς και ομάδες πολιτών για διάφορες εκδηλώσεις.
Στους Δήμους και τις παραλίες
Κατά τα άλλα το φετινό καλοκαίρι, παρά την κρίση, οι συνήθεις εκδηλώσεις δεν θα λείψουν από το πολιτιστικό πρόγραμμα στην Ξάνθη (πριν τις Γιορτές Παλιάς Ξάνθης). Ο Δήμος Αβδήρων δίνει ιδιαίτερα βάρος στις εκδηλώσεις των πολιτιστικών Συλλόγων, όπως στον Πετεινό, τη Φελώνη, τη Διομήδεια και άλλες εκδηλώσεις. Παράλληλα τα καθιερωμένα Δημοκρίτεια, όπως και πέρυσι, θα είναι κεντρική εκδήλωση με διεύρυνση του θεσμού σε πολλές περιοχές της Δημοτικής Ενότητας Αβδήρων και με τη συνεργασία τη ΦΕΞ. Αντίστοιχα ο Δήμος Τοπείρου θα ενισχύσεις τις εκδηλώσεις που γίνονται κατά τόπους.
Η ΠΕ Ξάνθης συνεχίζει και φέτος
Τέλος η Αντιπεριφέρεια θα συνεχίσει τις πολιτιστικές εκδηλώσεις που ξεκίνησε πέρυσι σε παραλιακές περιοχές της Ξάνθης. Παράλληλα, όμως, είναι πιθανό ότι η ΠΕ Ξάνθης, με απόφαση του Φ. Καραλίδη, θα συμβάλλει και στην διοργάνωση των εκδήλωσεων Δημήτρεια στο Δαφνώνα. Αν και οι εκδηλώσεις του Δαφνώνα εντάχθηκαν, ουσιαστικά, στο καλεντάρι του Δήμου Ξάνθης, εντούτοις η οικονομική δυσπραγία ίσως απαιτεί τη συμπαράσταση της Αντιπεριφέρειας για την ολοκλήρωση της διοργάνωσης και φέτος.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;