Στη Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου Ξάνθης θα ενταχθούν μόλις ξεκινήσουν τη λειτουργία τους τα Κοινωνικά Ιατρεία που έχουν προγραμματίσει να λειτουργήσουν το Επιμελητήριο και η Ιερά Μητρόπολη Ξάνθης.
Όπως έγινε γνωστό οι δύο φορείς προχώρησαν αυτόνομα στη δημιουργία κοινωνικών ιατρείων και πραγματοποιούν ενέργειες ώστε σύντομα να λειτουργούν. Αρχικά δόθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για ενέργειες που δεν προέρχονται από ένα γενικότερο προγραμματισμό για τις δράσεις κοινωνικής Αλληλεγγύης που προσπαθεία να καταρτίσει ο Δήμος με διαπαραταξιακή επιτροπή.
Τελικά όμως, μετά από επαφές που έγιναν από τον Πρόεδρο της σχετικής Επιτροπής Μ. Τσέπελη με τους δύο φορείς προλήφθηκαν οι όποιες παρεξηγήσεις θα μπορούσαν να δημιουργηθούν και πλέον, προθυμοποιήθηκαν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους και στους δικαιούχους του Δικτύου Κοινωνικής Αλληλεγγύης και του Κοινωνιικού Παντοπωλείου του Δήμου Ξάνθης.
Θα εξυπηρετούν και τους δικαιούχους του Δήμου Ξάνθης
Όπως έγινε γνωστό από το ΕΒΕ και το Πρόεδρο, στη συνάντηση που είχε με το Μ. Τσέπελη το Κοινωνικό Ιατρείο του ΕΒΕ απευθύνεται στα 6.000 και πλέον μέλη του φορέα και στις οικογένειές τους που αντιμετωπίζουν , στην περίοδο της κρίσης, προβλήματα ασφάλισης και αποτελούν μεγάλο αριθμό. Όμως μπορούν να δέχονται δικαιούχους του Δήμου για να εξυπηρετηθούν. Ανάλογη ήταν και η στάση της Μητρόπολης στη σχετική συνάντηση και συμφωνήθηκε ότι θα μπορεί να εξυπηρετεί τις ανάγκες των δικαιούχων του Δήμου.
Το επόμενο διάστημα αναμένεται ότι θα συνέλθει η σχετική επιτροπή του Δήμου για να προχωρήσει στην τελική υλοποίηση των προτάσεων που έχει εγκρίνει το Δημοτικό Συμβούλιο και είναι, μεταξύ άλλων, οι Δημοτικοί Λαχανόκηποι (Σε ΒΙΠΕ, Γηροκομείο, Δροσερό και ίσως Λεύκη), το Κοινωνικό Παντοπωλείο, Συσσίτια κλπ.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;