aris_skoda_0-0

Μπορούσε και τη νίκη η Skoda. Καλή παρουσία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και 0-0

2 Οκτωβρίου 201115:10

aris_skoda_0-0Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Κλεάνδης Βικελίδης» η ομάδα του Μαρίνου Ουζονίδη που στάθηκε αρκετά καλά και είχε τις ευκαιρίες ακόμη και για τη νίκη απέναντι στον Άρη.

Σε ένα ματς, στο οποίο δεν έλειψαν οι εντάσεις η Skoda είχε καλή παρουσία και εμφάνιση ενώ ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε να ελέγχει και το ρυθμό του αγώνα και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Απέναντί του οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν καλή παρουσία αλλά και αρκετή νευρικότητα, παρά τη σθενασή υποστήριξη των φίλων τους. Πάντως μετά το 70 ήταν εμφανές ότι η ομάδα που θα σκόραρε

Ο Σ. Τσιώλης έκανε διορθωτικές κινήσεις σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλάζοντας θέσεις στους ποδοσφαιριστές του και βάζοντας στο δεύτερο ημίχρονο τους Τόχα, Πορτίγια και Ακόστα, αλλά αποτέλεσμα δεν είδε. Από την άλλη, ο Ουζουνίδης «κυνήγησε» τη νίκη, ενισχύοντας την επίθεσή του ειδικά στο τέλος, αλλά ο Βελλίδης είχε διαφορετική άποψη.θα έπαιρνε και το ματς, αλλά δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες φάσεις.

Λίγο πριν το τέλος του ματς, η αποβολή του Καστίγιο έδωσε νέο ενδιαφέρον αλλά η Skoda δεν φάνηκε διατεθειμένη να προσπαθήσει για το γκολ. Δημιούργησε πάντως μεγάλες ευκαιρίες στη διάρκεια του ματς, με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Καζάκη στο ‘48 του Πόι στο ’66 με σουτ που έπιασε μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής. Άλλωστε ο γκολκήπερ του Άρη Βελλίδης, χαρακτηρίστηκε ως ο καλύτερος παίκτη των γηπεδούχων.  Στο ματς αγωνίστηκαν οι νεαροί Μάνταλος και Βλαχογιάννης που είχαν αρκετά καλή παρουσία.

Μετά το σφύριγμα της λήξης οι γηπεδούχοι αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους καθώς παραμένουν χωρίς νίκη.

Η ένταση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως συνηθίζεται στα ματς των δύο ομάδων η ένταση ήταν εμφανής. Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έπεσε «χοντρό» ξύλο μεταξύ των πάγκων, σε ένα επεισόδιο που φέρεται να ξεκίνησε ο Καστίγιο και απαντήθηκε από το τιμ του πάγκου της Ξάνθης.

Oι συνθέσεις

Άρης: Βελλίδης, Νέτο, Παπαζαχαρίας, Μίσελ(49’ Πορτίγια), Καστίγιο, Φατί, Ντίκο(46’ Τόχα), Καπετάνος, Λαζαρίδης, Γιάκομπ(70’ Ακόστα), Ουμπίδες

Ξάνθη: Βιβιάνι, Μπέρτος, Εντιμάρ, Σταθάκης, Στάσιακ, Ντάνι, Ντίκα, Πόι, Καζάκης(73’ Σουάνης), Μαρσελίνιο(62’ Βλαχοδήμος) , Μάνταλος(76’ Μαρκόβσκι)

(φωτο: Sport 24)