O Nιέτο “καθάρισε” για τη Skoda Ξάνθη. 2-0 τον Ηρακλή με δύο γκολ του Ισπανού

31 Ιανουαρίου 201623:18

Η ποιότητα του Νιέτο και η καλή απόδοση της ομάδας του Λουτσέσκου  ήταν η αιτία της εύκολης, μετά από πολύ καιρό, επικράτησης της Skoda Ξάνθη στον αγώνα με τον Ηρακλή, στα Πηγάδια την Κυριακή.

Ο Ισπανός που βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα πέτυχε δύο γκολ και είναι αυτός που οδηγεί την ομάδα με 6 κρίσιμα γκολ τους τελευταίους μήνες, γνωρίζοντας την αποθέωση κατά την αλλαγή του από το ματς.

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν τόσο καλύτερη όσο και πιο ουσιαστική από την ομάδα του Ηρακλή, ο οποίος σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Ξάνθης και είχε ελάχιστες ευκαιρίες, με τη νίκη να δίνει βαθμολογική ανάσα στο συγκρότημα του Λουτσέσκου.

Το video  με τα γκολ του αγώνα ΕΔΩ

Η περιγραφή του ματς από το sport24:

Ο Νιέτο “καθάρισε” για την Ξάνθη

Καταιγιστική ήταν η Skoda Ξάνθη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, θέλοντας ευθύς εξ αρχής να επιβάλλει τον ρυθμό της και ιδανικά να βρει ένα γρήγορο γκολ.

Το πλάνο του Λουτσέσκου λειτούργησε στην εντέλεια, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση των γηπεδούχων, ο Λουσέρο τροφοδότησε τον Νιέτο και αυτός νίκησε με το αριστερό τον Περνίς για το 1-0.

Στο 8′ ακυρώθηκε τέρμα του Σολτάνο ως οφσάιντ, με την Ξάνθη να κυριαρχεί και τον Ηρακλή να μην μπορεί να ακολουθήσει το τέμπο. Μέχρι το 20ο λεπτό η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν απόλυτη, ωστόσο από εκείνο το σημείο και για ένα δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, κατάφεραν να πάνε το ματς σε πιο χαμηλό τέμπο, όμως δεν βρήκαν τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στο 34ο λεπτό ο Περνίς αρνήθηκε το γκολ στον Λισγάρα, αντιδρώντας εντυπωσιακά στην κεφαλιά του στόπερ της Ξάνθης. Επτά λεπτά αργότερα ο Ηρακλής είχε την πρώτη του τελική στο ματς, όμως ο σωστά τοποθετημένος Τσέναμο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στην κεφαλιά του Μπαρτολίνι και μπλόκαρε την μπάλα. Με το σκορ στο 1-0 πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα.

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με Skoda Ξάνθη και Ηρακλή να έχουν από μια καλή στιγμή για να σκοράρουν. Πρώτα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το δυνατό σουτ του Βέλλιου στο 47′ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τσέναμο και δύο λεπτά μετά ο Περνός σταμάτησε τον Νιέτο.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ περισσότερο δραστήριος επιθετικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και κατά συνέπεια το ματς συνολικά είχε καλύτερο ρυθμό. Είχε όμως και αρκετούς ανοιχτούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύθηκε η Ξάνθη φτάνοντας σε δεύτερο τέρμα στο 62ο λεπτό, με δράστη ξανά τον Νιέτο.

Ο Ισπανός άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Ορφανίδη, μπήκε στην περιοχή με χαρακτηριστική άνεση (ουσιαστικά ουδείς έσπευσε να τον κλείσει) και πλάσαρε άψογα τον εξερχόμενο Περνίς για το 2-0.

Ο Γηραιός μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 65′, όμως  Μπαξεβανίδης έσωσε την εστία του στην προσπάθεια του Μπουλούτ, με τον Τσέναμο εξουδετερωμένο.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν ιδανικά το προβάδισμα τους και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό τρίποντο για την Ξάνθη, την ομάδα με τις περισσότερες συνολικά ισοπαλίες (10) στο πρωτάθλημα μετά τις 20 πρώτες αγωνιστικές.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η φάση του αγώνα

Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Ορφανίδης και Νιέτο άλλαξαν την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Ισπανός προχώρησε, μπήκε στην περιοχή και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους με ωραίο πλασέ. Χαρακτηριστική η αδράνεια της άμυνας του Ηρακλή στη φάση, με τον Νιέτο ουσιαστικά να κάνει… περίπατο μέχρι να βρεθεί απέναντι στον Περνίς και τον Παπαδόπουλο να απορεί για την (μη) αντίδραση των παικτών του.

Ο διαιτητής

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Βοσκάκης, που έβγαλε με ευκολία το ματς. Λίγα τα λάθη του και αυτά δίχως να επηρεάσουν το τελικό πλεονέκτημα. Έχασαν φάσεις οι βοηθοί του.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Είναι αυτονόητο ότι ο τίτλος πάει στον Νιέτο. Σε καλή βραδιά ο Ισπανός εξτρέμ, ταλαιπώρησε τους προσωπικούς του αντιπάλους και σκόραρε δύο φορές οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Μας άρεσε

Πολύ καλό ματς, ένα ακόμη τη φετινή σεζόν, από τον 19χρονο Ορφανίδη. Πήρε πρωτοβουλίες, έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, μοίρασε σωστά τη μπάλα. Ποδοσφαιριστής με παρόν και μέλλον, αν συνεχίσει έτσι δύσκολα θα μείνει για πολύ ακόμη στην Ξάνθη…

Δεν μας άρεσε

Η αντίδραση της άμυνας του Ηρακλή στο δεύτερο γκολ του Νιέτο, που ουσιαστικά έβαλε και τίτλους τέλους στο παιχνίδι. Μεγάλο κενό στον άξονα, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Ισπανός και χωρίς κανείς αντίπαλος του να τον παρεμποδίσει.