skoda20aris20elington

Φτιαγμένη για δύσκολα η Ξάνθη. 2-1 τον Άρη με εξαιρετική εμφάνιση.

31 Ιανουαρίου 201019:37

skoda20aris20elingtonΦτιαγμένη για δύσκολα η Skoda Ξάνθη κέρδισε με 2-1 τον Άρη και έσπασε το αήττητο σερί των κιτρινόμαυρων.

Πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση μέχρι το ’70, όταν και ανέκοψε τον πολύ καλό ρυθμό της με αποτέλεσμα να απειληθεί –για άλλη μια φορά- στα τελευταία λεπτά από τον Άρη που μείωσε στο ’91 και έχασε ευκαιρία γι ισοφάριση. Επιβεβαιώθηκε δηλαδή η άποψη του Θανάση Κωστούλα – σε συνέντευξη στο XanthiPress.gr-  ότι απέναντι στους ισχυρούς αντιπάλους η ομάδα παρουσιάζεται πιο αξιόμαχη καθώς με αυτούς τους αντιπάλους συνεχίζει να κάνει τα καλύτερα παιχνίδια της.

Το συγκρότημα του Μαντζουράκη μετά το 10 ανέλαβε την καθολική πρωτοβουλία των κινήσεων, με πίεση ψηλά και αξιοθαύμαστη κυκλοφορία της μπάλας έφτανε με ευκολία στην εστία του Σηφάκη. Απόρροια αυτής της εντυπωσιακής απόδοσης ήταν δύο όμορφα γκολ με τους Μαρσελίνιο και Έλιγκτον λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.  Στο δεύτερο μέρος η απόδοση της Ξάνθης συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο και πίεσε τον Άρη στα πρώτα λεπτά. Λίγο μετά το ’70 όμως ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και ο Άρης που είχε γίνει πιο επιθετικός πίεσε για το γκολ. Σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Βάλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα που αποσυντόνισε την αμυντικά λειτουργία.  Η ομάδα του Κούπερ μείωσε με τον Αντού στο 91 και άγγιξε την ισοφάριση με τον ίδιο παίκτη που αστόχησε προ κενής εστίας.

Η νίκη έδωσε βαθειά βαθμολογική ανάσα καθώς οι ομάδες που καταδιώκουν την Ξάνθη προχώρησαν με νίκες, ενώ με τους τρεις βαθμούς της νίκης βρέθηκε πλέον στην 9η θέση, ισόβαθμη με τον Εργοτέλη και πάνω από Καβάλα και Πανιώνιο.

Οι δηλώσεις των τεχνικών:

Χαρούμενος για τη νίκη και την απόδοση της ομάδας του ήταν ο Γιάννης Ματζουράκης, ενώ ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ στάθηκε στα λάθη της ομάδας του, αλλά και στη βελτίωση που παρουσίασε στο δεύτερο μέρος.

Γιάννης Ματζουράκης: “Περιττό να πω ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 8 τελικές όσες κάνουμε σε ένα παιχνίδι και δύο γκολ. Συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 70′. Ο Άρης στην συνέχεια μπήκε στο παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος για την απόδοση και τους τρεις βαθμούς. Ημασταν πιο επιθετικοί χωρίς, όμως, να αλλάξουμε κάτι. Ηταν δίκαιη νίκη”.

Εκτορ Ραούλ Κούπερ: “Η αντίπαλη ομάδα λειτούργησε πιο έξυπνα από εμάς για να ανταποκριθεί σε αυτόν τον αγωνιστικό χώρο. Δεν ξέρω αν η ομάδα μου άξιζε την ισοπαλία όμως έφθασε πολύ κοντά. Κάναμε κάποια λάθη που τα διορθώσαμε και η ομάδα έδειχνε να ανταποκρίνεται αρκετά καλά. Μας πληγώνει η ήττα αυτό γιατί μας κόβει ένα πολύ καλό σερί. Πρέπει, όμως, να εκμεταλλευτούμε την ήττα αυτή, πράγμα που φυσικά δεν είναι εύκολο. Δεν πρέπει να χάσουμε την ισορροπία μας. Σίγουρα δεν θέλω να μειώσω τη νίκη του αντιπάλου που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Το ποδόσφαιρο δεν είναι αριθμητική, έχει να κάνει με ανθρώπινο παράγοντα. Μπορεί μία φάση να εξελιχθεί τόσο γρήγορα που να μην επιτρέψει στον παίκτη να καλύψει τον χώρο που ξέρει ότι έχει αφήσει. Τα διαιτητικά λάθη είναι ανθρώπινα και είναι μέρος του παιχνιδιού. Δεν θεωρώ όμως ότι πρέπει να ψάξουμε δικαιολογίες σε μία διαιτητική απόφαση”.

Οι συνθέσεις

SKODA ΞΑΝΘΗ : Γκσπούρνιγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Βάλλας, Φλίσκας, Κιντάνα(87΄Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο(74΄Λουτσιάνο), Στίνγκα, Έλινγκτον, Πόι(83 Σταθάκης)

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Γκιάρο, Νασούτι, Αράνο, Νάτσι, Γκαρσία, Πρίττας,Κάλβο(65’ Αντού), Χαβίτο(77’ Αραβίδης), Κόκε(69΄Τζόνσον), Κάμπορα