“Χρυσό” 238kg από τον Παύλο Μάμαλο- «Χρυσός» και ο Σε Τζον Φερνάντες στην σφαιροβολία

14 Σεπτεμβρίου 201621:11

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε η Ελλάδα με τον Παύλο Μάμαλο στην άρση βαρών σε πάγκο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ με 238 κιλά και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -107 κιλών!

Ο Μάμαλος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 233, 234 και 238 κιλά, ενώ προσπάθησε για το παγκόσμιο ρεκόρ στα 243.5 κιλά χωρίς επιτυχία. Αυτό είναι το δέκατο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και τρίτο χρυσό μετά απ’ αυτά των Μανώλη Στεφανουδάκη στο ακόντιο (F53/54) και Θανάση Κωνσταντινίδη στη σφαίρα (F32).

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο του Μάμαλου σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, μετά το ασημένιο στο Πεκίνο το 2008 και το χάλκινο στο Λονδίνο το 2012.

Συγχαρητήρια Κοντονή σε Μάμαλο

Ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού προέβη στην ακόλουθη δήλωση: «Εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Παύλο Μάμαλο για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στην άρση βαρών και στον Θανάση Κωνσταντινίδη για το δεύτερο μετάλλιό του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Οι Έλληνες Παραολυμπιονίκες συνεχίζουν την μοναδική τους πορεία στο Ρίο χαρίζοντάς μας στιγμές συγκίνησης, χαράς και περηφάνιας. Τους ευχαριστούμε».

«Χρυσός» ο Σε Τζον Φερνάντες
fernantez

Ο Σε Τζον Φερνάντες κατέκτησε το 4ο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο στην σφαιροβολία.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 8.44 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας δεύτερο τον Αμερικανό Σκοτ Σέβερν με 8.41μ. και τρίτο τον Ιρανό Ασαντολάχ Αζίμι με 8.14μ.

Ο Έλληνας σφαιροβόλος σημείωσε νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ στη σφαιροβολία κατηγορίας F53. Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση Ευρώπης ήταν 8.35μ. και την είχε πετύχει ο ίδιος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα το 2015, όπου είχε αναδειχθεί νικητής.

Ο Φερνάντες καθάρισε το χρυσό με την πρώτη του προσπάθεια, ενώ ακολούθησαν βολές στα: 8.39, 8.22, 6.59, 8.22, 8.13μ.

Πηγή: gazzetta.gr