xanthi_pao_0-2

“Παγωμένη” πρεμιέρα για την Ξάνθη. 0-2 με ΠΑΟ στα Πηγάδια

4 Ιανουαρίου 201117:22

xanthi_pao_0-2Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό η Skoda Ξάνθη στην πρεμιερα του δεύτερου γύρου και έχασε μετα από αρκετές αγωνιστικές και για πρώτη φορά με το Νίκο Παπαδόπουλο στον πάγκο της.

Η Ξάνθη δέχθηκε ένα γκολ στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και ένα στο τελευταίο λεπτό αλλά δικαιούτο κάτι καλύτερο από το παιχνίδι απέναντι σε ένα μέτριο Παναθηναϊκό. Αυτό που της έλλειψε ήταν η τελική προσπάθεια στην επίθεση παρόλο που ο Νίκος Παπαδόπουλο εξάντλησε όλες τις επιλογές του.

Το γκολ του Σισέ στα πρώτα δευτερόλεπτά «πάγωσε» το γήπεδο και το πρώτο μέρος του ματς δεν προσέδωσε κάτι στην εικόνα του αγώνα, χωρίς κάποια φάση παρά μόνο με ανούσια υπεροχή της Ξάνθης, αρχικά και του Παναθηναϊκού, αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, όμως η Ξάνθη πίεσε αρκετά από την αρχή και ήταν πολύ πιο κινητική φτάνοντας πριν το ’50 στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τζόρβας σταμάτησε εξ επαφής το σουτ του Σουάνη, ο οποίος αποτέλεσε και πάλι την πιο αξιόπιστη επιθετική λύση της ομάδας

Όμως ούτε η αλλαγή του Βασιλακάκη πριν το ’50 στη θέση του Αντεφέμι, ούτε αυτή του Μπούγκα στη θέση του  Μαρσελίνιο, αλλά ούτε και αυτή του Αλτιπαρμακόφσκι στη θέση του Πόι λίγο πριν το τέλος, έδωσαν το κάτι παραπάνω που ζητούσε ο τεχνικός της ομάδας Νίκος Παπαδόπουλος. Η πίεση της ομάδας συνεχίστηκε και, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά έγινε πιο έντονη. Ο κόσμος είδε με ικανοποίηση τους παίκτες να «τα δίνουν όλα» αλλά παρά το γεγονός ότι έκλεισαν τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του, το τελευταίο τέταρτο, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Στα τελευταία δευτερόλεπτά του αγώνα και ενώ η ομάδα είχε κατεβεί στην περιοχή των Πρασίνων, η ομάδα του Φερέιρα βρήκε τους χώρους στην αντεπίθεση και ο Χριστοδουλόπουλος περάσε στο ύψος του ημικύκλιοι της περιοχής το Λυμπερόπουλο, γράφοντας το 0-2 σε κενή εστία.

Παρά την ήττα η απόδοση της ομάδας και, κυρίως, η εικόνα της στο γήπεδο και ο τρόπος ανάπτυξης δεν ήταν αρνητικά. Πιστοποίησε την αγωνιστική της μεταστροφή ακόμη και μετά από ήττα, ενώ έγινε ορατή η ανάγκη ενίσχυσης με καθαρόαιμο φορ.

Παρελειπόμενα

Μικροεπεισόδια δημιουργήθηκαν αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στις θύρες Β1 και Α1, προφανώς από την παρουσία μεμονωμένων φίλων του ΠΑΟ, που έληξαν με τη συνδρομή των ανδρών της φύλαξης. Έντονες αποδοκιμασίες υπήρξαν από τον κόσμο, στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα απέναντι στο σκόρερ Σισέ αλλά δεν έγινε αντιληπτή η αιτία της διαμάχης που ξέσπασε και έφερε στο στόχαστρο το γάλλο πρώτο σκόρερ. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού έγινε αναφορά σε αντιρατσιστικά συνθήματα, γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση των XanthiFans που εξέδωσαν σχετική ανακοίνωση.

Επεισόδιο απειλήθηκε με δημοσιογράφο αθηναϊκής εφημερίδας στο τέλος του ματς, στα δημοσιογραφικά θεωρεία αλλά αποσωβήθηκε. Λίγα αντικείμενα έπεσαν σε φάση που έγινε στο τέλος του ματς μπροστά στην Α1 με τον κόσμο, όταν και δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Τζιμπρίλ Σισέ.

Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 1.866, αρκετά λίγα παρά το κρύο και οι εισπράξεις 14.221 Ο κόσμος, πάντως, στο γήπεδο ήταν περισσότερο καθώς στις κερκίδες βρέθηκαν και οι νεαροί παίκτες των ακαδημιών που συμμετείχαν στο Πρωτοχρονιάτικο Τουρνουά της Skoda Ξάνθη

Το φιλμ του αγώνα

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-2-3-1. Μπροστά από τον Λυμπερόπουλο, η αμυντική τετράδα αποτελούνταν από τους Μπέρτο, Τζάγκι, Κωστούλα και Βάλλα. Αντεφέμι και Μπόατενγκ ήταν οι αμυντικοί μέσοι, με τον Κατόνγκο δεξιά, τον Μαρσελίνιο αριστερά και τον Πόι πίσω από τον Σουάνη, μοναδικό προωθημένο.

Από την άλλη πλευρά, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα παρέταξε τον ΠΑΟ με 4-3-3 και είχε τον Ζιλμπέρτο αμυντικό μέσο, με τους Κατσουράνη (δεξιά) και Νίνη (αριστερά) μπροστά του στη μεσαία γραμμή, τους Γκοβού, Λέτο και Σισέ στην επίθεση, ενώ η άμυνα, μπροστά από τον Τζόρβα, είχε τους Βύντρα, Σπυρόπουλο, Μπουμσόνγκ και Σαριέγκι.

Οι φάσεις:

90+3 ΓΚΟΛ 0-2: Ο Χριστοδουλόπουλος επωφελείται της… κοιμισμένης άμυνας των γηπεδούχων, φεύγει
88‘: Τελευταία αλλαγή για τους Πράσινους, ο Γκαρσία περνά στη θέση του Λέτο
86‘: Κίτρινη κάρτα στον Σισέ
84‘: Πλάγιο σουτ από τον Σισέ, ο Λυμπερόπουλος αποκρούει σε κόρνερ, άδοξη η έκβασή του
81‘: Δεύτερη αλλαγή για τον Φερέιρα, ο Μαρίνος αντικαθιστά τον κουρασμένο Νίνη
80′: Αδύναμο το σουτ του Μπούγκα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τζόρβα
77‘: Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι
74‘: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Νίκο Παπαδόπουλο, ο Αλτιπαρμακόφσκι πραγματοποιεί το ντεμπούτο του περνώντας αντί του Πόι
72′: Κεφαλιά του Μπουμσόνγκ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, η μπάλα καταλήγει άουτ
65′: Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Γκοβού παραχωρεί τη θέση του στον Χριστοδουλόπουλο
63‘: Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Μπούγκα στη θέση του Μαρσελίνιο
60′: Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά
59′: Κόρνερ για τους Ακρίτες, απομακρύνει ο Τζόρβας
50‘: Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Βασιλακάκης περνά στη θέση του Αντεφέμι
49′: Δυνατό σουτ του Κατσουράνη από μακριά, αποκρούει ο Λυμπερόπουλος
47‘: Μεγάλη αλλά χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Σουάνη, ο οποίος νικήθηκε από τον Τζόρβα σε κοντινό σουτ του πρώτου
46′ Εναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45Λήξη του πρώτου μέρους
40′: Οι πρωτοβουλίες εντός του αγωνιστικού χώρου ανήκουν στους Πράσινους, οι οποίοι αναπτύσσονται κυρίως από τα αριστερά, με Λέτο και Νίνη. «Πεσμένοι» οι γηπεδούχοι που περιμένουν την ιδανική ευκαιρία αντεπίθεσης
27‘: Κίτρινη κάρτα στον Πόι
25‘: Χωρίς τη μεγάλη φάση κυλάει το ματς μετά το γκολ, Παναθηναϊκός και Ξάνθη αρκούνται σε έναν τρόπο παιχνιδιού, κυρίως από τις πτέρυγες
17‘: Κίτρινη κάρτα στον Αντεφέμι
15′: Ο Παναθηναϊκός παρουσιάζεται αρκετά σοβαρός στο πρώτο τέταρτο, έχοντας την κατοχή υπέρ του, ενώ η Ξάνθη προσπαθεί να φανεί απειλητική κυρίως από αντεπιθέσεις
6‘: Νέα επίθεση για τον Παναθηναϊκό, με τον Γκοβού να κερδίζει το κόρνερ, χωρίς όμως αίσιο αποτέλεσμα η εκτέλεσή του
2‘: Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη
1′ ΓΚΟΛ 0-1: «Λόμπα» του Σισέ βλέποντας τον Λυμπερόπουλο εκτός θέσης και η μπάλα στα δίχτυα! 14ο γκολ για τον Γάλλο

Οι συνθέσεις

Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατεγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο (63′ Μπούγκα), Αντεφέμι (49′ Βασιλακάκης), Κατόγκο, Μπέρτος, Πόι (74′ Αλτιπαρμακόφσκι), Σουάνης.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Νίνης (81′ Μαρίνος), Γκοβού (65′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (88′ Γκαρσία), Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σισέ.

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)