Ξάνθη και ο Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στα «Πηγάδια»

9 Δεκεμβρίου 201819:21

Η Ξάνθη και ο Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στα «Πηγάδια», σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα –γκολ, ευκαιρίες, αποβολή, δοκάρια, αμφισβητούμενες φάσεις- αλλά μόνο έναν σκόρερ, τον Γιάγκος Βούκοβιτς. Με αυτογκόλ του Σέρβου στόπερ προηγήθηκε η ομάδα της Θράκης. Με δικό του τέρμα ισοφάρισαν οι «Πειραιώτες» που υποχρεώθηκαν να παίξουν για 22 λεπτά με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Ποντένσε. Ο Πορτογάλος εξτρέμ είχε περάσει στο ματς στο 30’ στη θέση του Ναουέλ, ο οποίος αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα τραυματισμού. Σε ένα ακόμη ματς οι “ερυθρόλευκοι” δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ενώ η Ξάνθη βρήκε γκολ μετά από 344 λεπτά.

Εντός ο Καμαρά, εκτός ο Ποντένσε

Δύο ώρες πριν από τη σέντρα, ο Μαντί Καμαρά άναψε το πράσινο φως καθώς ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στο πόδι και επιλέχθηκε για το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. Αντιθέτως, ο Ποντένσε έμεινε στον πάγκο και στη θέση του σε ρόλο δεξιού εξτρέμ προτιμήθηκε ο Ομάρ Ελαμπντελαουί.

Τερματοφύλακας ήταν ο Σα, ακραίοι αμυντικοί οι Τοροσίδης, Κούτρης, στόπερ οι Σισέ, Βούκοβιτς, αμυντικοί μέσοι οι Γκιλιέρμε, Καμαρά, επιτελικός μέσος ο Φορτούνης, εξτρέμ οι Ελαμπντελαουί, Ναουέλ και επιθετικός ο Γκερέρο.

Στον πάγκο για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Γιαννιώτης, Μπουχαλάκης, Νάτχο, Βρουσάι, Μιράντα, Μάνος, Ποντένσε. Εκτός 18ας έμειναν οι Χουτεσιώτης, Φετφατζίδης και Χριστοδουλόπουλος.

Σε σύστημα 4-2-3-1 ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησε τον Ζίβκοβιτς κάτω από την εστία, τους Χατζητερζόγλου, Λισγάρα, Κασάδο, Μπαξεβανίδη στην άμυνα, τους Κοβάσεβιτς, Καμαρά σε ρόλο αμυντικών μέσων, τους Μπρίτο, Καντά και Σαρμπόνγκ στη μεσαία γραμμή και τον Γέντρισεκ στην επίθεση. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους ήταν οι Γκαραβέλης, Ντουρίτσκοβιτς, Αλμέιδα, Μελισσόπουλος, Σιλά, Μελιόπουλος, Κάστρο.

Ένδεκα τελικές και δύο δοκάρια

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα και να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ, το οποίο το αναζητούσαν κυρίως με σουτ. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν ως κύριο μέλημά τους να κλείνουν τους διαδρόμους προς την εστία του Ζίβκοβιτς.

Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού χάθηκε στο 6′ με σουτ του Καμαρά έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ζίβκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ναουέλ δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και από πλάγια θέση, αλλά δε βρήκε στόχο. Στο 13’ σε σουτ του Γκιλιέρμε, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων και έφυγε άουτ.

Οι «Πειραιώτες» συνέχιζαν να πιέζουν, δίχως ωστόσο να μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 18′ και χωρίς πίεση ο Φορτούνης σούταρε άστοχα έξω από τη μεγάλη περιοχή, σπαταλώντας μία καλή στιγμή των «ερυθρόλευκων».

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Ναουέλ αισθάνθηκε μία ενόχληση στη γάμπα του δεξιού ποδιού και παραχώρησε τη θέση του στον Ποντένσε, ο οποίος δύο ημέρες πριν είχε αποχωρήσει από την προπόνηση με μικροπρόβλημα τραυματισμού.

Στο 32’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ με τον Σισέ αυτή τη φορά. Μετά από κόρνερ, αρχικώς με κεφαλιά υποχρέωσε τον Ζίβκοβιτς σε μία σπουδαία επέμβαση και εν συνεχεία με γυριστό σουτ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη ευκαιρία για την Ξάνθη χάθηκε στο 37’ (ήταν και η μοναδική στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους). Ο Γέντρισεκ βγήκε σε τετ α τετ με τον Σα, με τον Πορτογάλο γκολκίπερ του Ολυμπιακού να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 40’ ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο δοκάρι. Ο Γκιλιέρμε τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Ποντένσε. Ο εξτρέμ των φιλοξενούμενων βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ζίβκοβιτς, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ της Ξάνθης, αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε εκτός στόχου.

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Πειραιά διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι για κράτημα στον Τοροσίδη και τον Σισέ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Ελαμπντελαουί σπατάλησε ευκαιρία για να πετύχει γκολ με σουτ από πλεονεκτική θέση. Στα πρώτα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε 11 τελικές (οι πέντε στην εστία) και η Ξάνθη μόλις μία στην εστία.

Τα γκολ και η αποβολή

Στην πρώτη επικίνδυνη επίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη βρήκε το γκολ. Ήταν το 54′ όταν ο Σαρπόνγκ  σούταρε, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βούκοβιτς, άλλαξε πορεία, πέρασε πάνω από τον Σα και έγινε το 1-0. Έτσι, μετά από 344 λεπτά η ομάδα της Θράκης βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο 59’, όταν ο Τοροσίδης παραχώρησε τη θέση του στον Μάνο, χειροκροτήθηκε με θέρμη από τους οπαδούς των γηπεδούχων σε μία πολύ ωραία στιγμή του αγώνα. Ένα λεπτό μετά, έσβησαν οι προβολείς. Έτσι, ο αγώνας διεκόπη για 7 λεπτά, δηλαδή να ανάψουν εκ νέου οι προβολείς.

Από ‘κει και έπειτα, η ένταση κτύπησε κόκκινο, με δυνατές μονομαχίες εντός αγωνιστικού χώρου, πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και συχνές διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή.

Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 73’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, ο Ζίβκοβιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα και έπειτα από σέντρα του Φορτούνη, η μπάλα κόντραρε στον Κασάδο, πήρε ύψος και στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο Βούκοβιτς έκανε το 1-1.

Όμως, στο 79’ ο Ολυμπιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Ποντένσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη στο 70’). Ο Τζήλος θεώρησε πως κτύπησε τον Μπρίτο όταν ο τελευταίος τον παρεμπόδισε να εκτελέσει φάουλ. Μία απόφαση που προκάλεσε εντονότατες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του πάγκου των «Πειραιωτών», καθώς η φάση εκτυλίχθηκε μπροστά τους.

Στο 87’ ο Τζουρίτσκοβιτς τροφοδότησε στον Μπρίτο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Σα με σπουδαία επέμβαση απομάκρυνε το πλασέ του ποδοσφαιριστή της Ξάνθης.

Στο δεύτερο λεπτών των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Μάνου από τη φανέλα.

Και στο 100′ ο Σα απογειώθηκε και παραχώρησε κόρνερ στην εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς. Κρατήθηκαν δέκα λεπτά καθυστερήσεων, εξαιτίας της διακοπής του αγώνα όταν έσβησαν οι προβολείς.

Διαιτητής ήταν ο Αθανάσιος Τζήλος με βοηθούς τους Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ καιΔημήτριο Γκάγκα. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Γεώργιος Βρέσκας.

Κίτρινη κάρτα δέχθηκαν ο Κασά Καμαρά (της Ξάνθης στο 27’), Γκιλιέρμε (49′), Καντά (70′), Μαντί Καμαρά (81’), Τζουρίτσκοβιτς (93′), Σισέ (98’), Χατζητερζόγλου (101’).

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Σαρπόνγκ (56’ Κάστρο), Γέντρισεκ, Λισγάρας, Μπρίτο (99’ Μελιόπουλος), Καμαρά (52’ Ντουρίτσκοβιτς), Καντά, Χατζητερζόγλου, Μπαξεβανίδης.

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης (59’ Μάνος), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (90’ Νάτχο), Φορτούνης, Ελαμπντελαουί, Ναουέλ (30’ Ποντένσε), Γκερέρο.