Τέλος στην ξέφρενη πορεία της Ξάνθης έβαλε ο Ολυμπιακός!

8 Ιανουαρίου 201722:52

Τέλος στην ξέφρενη πορεία της Ξάνθης (5 σερί νίκες) έβαλε ο Ολυμπιακός! Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν από τα παγωμένα Πηγάδια με σκορ 2-0 κι «άνοιξαν» την διαφορά τους από τους Ακρίτες και τον Πανιώνιο που βρίσκονται στην 2η θέση στους 12 βαθμούς.

Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό. Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση και βρήκαν το γκολ με τον Ιντέγε στο 38’. Οι Ακρίτες θα μπορούσαν να απαντήσουν λίγο πριν το τέλος όμως ο Γιουνές έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ (45’). Φωνάζουν για πέναλτι στον Ολυμπιακό για χέρι του Χατζητερζόγλου. Έπειτα από κεφαλιά του Ιντέγε η μπάλα βρήκε στο χέρι του αντίπαλου αμυντικού, ο οποίος ήταν πολύ κοντά, με τον Μάνταλο να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο χάλασε. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η φάση του 57ου λεπτού όταν ο Λισγάρας έκανε μαρκάρισμα για φυλακή στον Σεμπά και έπειτα από την σύρραξη που επικράτησε αποβλήθηκαν –σωστά- και οι δύο (ο αμυντικός των γηπεδούχων για το φάουλ και ο Βραζιλιάνος για χτύπημα στον Σολτάνι). Η Ξάνθη δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα και ο Μιλιβόγεβιτς «καθάρισε» με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89’ το «διπλό» για τον Ολυμπιακό.

Το ματς:

Υπερβολικό κρύο στα Πηγάδια, αλλά ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστά» στο παιχνίδι. Η ομάδα του Μπέντο ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε ψηλά και ζόρισε από τα πρώτα λεπτά την άμυνα του Ζίβκοβιτς, που όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα. Οι Ακρίτες από την πλευρά τους προσπάθησαν να χτυπήσουν με επιθέσεις στην κόντρα αλλά με εξαίρεση την κεφαλιά του Γιουνές (15’) δεν ενόχλησαν ιδιαίτερα τον Λεάλι.

Σταδιακά, η Ξάνθη άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό και η μπάλα ήταν πάνω-κάτω. Η άμυνα των ερυθρόλευκων απέκτησε κι αυτή δουλειά, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο γκολ με ωραίο τελείωμα του Ιντέγε στο 38’ ύστερα από φάση που ξεκίνησε ο Μιλιβόγεβιτς. Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν έχασαν την συνοχή τους και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο αν ο Γιουνές σημάδευε καλύτερη στην μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο φινάλε.

Πιο «σφιχτό» ήταν το ματς στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Ολυμπιακός άφησε μέτρα στην Ξάνθη, η οποία μπήκε καλύτερα και έβγαζε τελικές σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους που δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα στις αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι τινάχθηκε στον αέρα στο 57ο λεπτό όταν ο Λισγάρας σήκωσε στον αέρα με δολοφονικό μαρκάρισμα τον Σεμπά. Οι παίκτες και των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια και ο Μάνταλος έβγαλε από μία κόκκινη στους δύο πρωταγωνιστές της φάσης (στον πρώτο για το φάουλ και στον δεύτερο για χτύπημα πάνω στον καβγά στον Σολτάνι).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν βελτιώθηκε ούτε με το πέρασμα των λεπτών, αφού δεν «βγήκαν» στον Λουτσέσκου τα ρίσκα που πήρε. Οι ερυθρόλευκοι δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου και στο τελευταίο διάστημα κέρδισαν μέτρα και «πάγωσαν» το ματς. Το διπλό για την ομάδα του Μπέντο κλείδωσε στο 89ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς.