SKODA_ARIS_1-2

Τη φιέστα του Άρη στα Πηγάδια χάλασε ο Βόλος. Ήττα 1-2 για Ξάνθη

17 Απριλίου 201118:01

SKODA_ARIS_1-2Με τους φίλους τους Ξάνθης στριμωγμένους σε δύο θύρες και του οπαδούς του Άρη να γεμίζουν όλες τις υπόλοιπες κερκίδες, το γήπεδο της Ξάνθης είχε το απόγευμα της Κυριακής  τη συνήθη εικόνα όταν οι αντίπαλοι έχουν μεγαλύτερο κίνητρο από την τοπική ομάδα.

Όπως συμβαίνει συχνά στο γήπεδο της Ξάνθης, τα αριθμημένα ηλεκτρονικά εισιτήρια και οι απαγορεύσεις της ΠΑΕ , μοιάζουν με ανέκδοτο αφού οι φίλοι των κιτρίνων έφτασαν όπου ήθελαν. Οπαδοί του Άρη γέμισαν της θύρες Β1, Γ, Γ1, Δ ενώ κάποιοι βρέθηκαν ακόμη και στην οικογενειακή κερκίδα , με τους διοικούντες την ΠΑΕ να προσπαθούν να τους πείσουν να μετακινηθούν σε άλλη θύρα.

Το ματς στα Πηγάδια

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Άρη φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς και το προβάδισμα που πήρε στο 26 με το Νέτο ήταν φυσικό επακόλουθο της υπεροχής του. Όμως η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, στο τελευταίο του ματς, παρά τις ελλείψεις πίεσε αρκετά , κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο με καλή κυκλοφορία και έφτασε στο 1-1 με φάουλ που εκτέλεσε ο Σταθάκης. Εκμεταλλευόμενη την καλή μέρα των μέσων και την ποιότητα των επιθετικών της η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει και δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες.

Το  πρώτο ημίχρονο έκλεισε με δύο μεγάλες ευκαιρίες από δύο σουτ των δύο ομάδων. Το πρώτο από τον Πόι στο 46 που έδιωξε με δυσκολία ο Βελλίδης και το δεύτερο από τον Καστίγιο που πήγε στο δοκάρι του Λυμπερόπουλου. ς

Πάγωσε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ των κιτρίνων από το πρώτο λεπτό μετά από διαδοχικά λάθη της άμυνας. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερα ενώ ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε στο 60 το νεαρό Καθάριο και δέκα λεπτά αργότερα τον επίσης νεαρό Μάνταλο.

Το ματς κύλησε με το μυαλό όλων στο Πανθεσσαλονικό με τους κιτρινόμαυρους να περνάνε μπροστά στη βαθμολογία μετά το ΄68 όταν ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο Βόλο και τους φίλους του να πανηγυρίζουν.  Η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει αλλά δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή του Άρη παρά την ελαφρά υπεροχή και ο αγώνας έληξε με 1-2, σε μια δύσκολη νίκη για την ομάδα που είχε κίνητρο έναντι της Ξάνθης.

Όμως το τελικό 3-2 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο έστειλε την ομάδα του Βόλου στα πλέι οφ και στεναχώρησε τους φίλους του Άρη. Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, παρότι υπήρξε ένα λογικό «πικάρισμα» διαλύθηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και παρά την είσοδο κάποιων οπαδών του Άρη στο γήπεδο.

Τίμησε το Θανάση Κωστούλα

Το Θανάση Κωστούλα, ο οποίος αποχωρεί από την ομάδα, τίμησε η ΠΑΕ λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με το Βολιώτη αμυντικό που ξεχώρισε για το ήθος και το χαρακτήρα του, να αποσπά το θερμό χειροκρότημα όλων των φιλάθλων. Ο αρχηγός της ομάδας εμφανίστηκε με τους δύο γιους του και παρέλαβε την πλακέτα από τον Πρόεδρο Άρη Πιαλόγλου.