xanthipanthrakikos

Προβλημάτισε η Skoda Ξάνθη παρά την νίκη επί του Πανθρακικού

21 Αυγούστου 201011:45

xanthipanthrakikosΠροβλημάτισε η Skoda Ξάνθη  παρά την νίκη επί του Πανθρακικού σε φιλικό παιχνίδι το οποίο διεξήχθη στο Skoda Xanthi Arena το απόγευμα της Παρασκευής.

Στο αγωνιστικό μέρος  στο πρώτο ημίχρονο ο Νίκος Κεχαγιάς παρέταξε την ομάδα με 4-4-2 το οποίο άλλαζε κατά διαστήματα σε 4-2-3-1 . Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Μίκαελ Γκσπούρνιγκ ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Κωστούλας,Γκλέισον,Στιούαρτ και Μπέρτος. Στην μεσαία γραμμή είδαμε το δίδυμο Μπόατεγκ –Στρμπα ενώ  στα άκρα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι  Μαρσελίνιο(αριστερά) και Κατόνγκο(δεξία). Το πρώτο ημίχρονο θύμισε κατά πολύ το πρώτο μέρος με τον Αγροτικό Αστέρα με την ομάδα να μην μπορεί να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα από την μέση και μπροστά και τους παίχτες να δημιουργούν ευκαιρίες μόνο από ατομικές προσπάθειες. Βέβαια αυτό που προβλημάτισε περισσότερο ήταν οι μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των χαφ και της άμυνας που είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία επικίνδυνων φάσεων από μεριάς του Πανθρακικού. Χαρακτηριστικές είναι οι ευκαιρίες των Παπουλή και Σίμωση με τον τελευταίο να σημαδεύει στο 45΄ το δοκάρι του Γκσπούρνιγκ.

Στο δεύτερο μέρος ο Νίκος Κεχαγιάς παρέταξε την ομάδα με 4-5-1 το οποίο άλλαζε σε 4-3-3 όταν η ομάδα βρισκόταν στην επίθεση, σύστημα το οποίο φαντάζει επικρατέστερο για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Η είσοδος των Βασιλακάκη και Αντεφέμι έδωσε ταχύτητα στο παιχνίδι της ομάδας και “έδεσε” την άμυνα ενώ “απελευθέρωσε” τον Στρμπα ο οποίος είχε τον ρόλο να μοιράζει την μπάλα στα άκρα από τα οποία εκδηλωνόταν και οι πιο πολλές επιθέσεις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα με τους Κατόνγκο , Πόι και Έλιγκτον να δημιουργούν πολλούς κινδύνους στην εστία του Κουτσόπουλου και αργότερα του Ανδριόλα. Το γκολ δεν άργησε να έρθει με τον Έλιγκτον στο 56΄ να ανοίγει το σκορ με πλασέ έπειτα απο πολύ ωραία προσπάθεια. Η πίεση της Skoda Ξάνθη συνεχίστηκε με τον Πόι στο 71΄ να σημειώνει το τελικό 2-0 με πολύ ωραίο σουτ το οποίο κατέληξε στο δεξί “παραθυράκι” της εστίας του Ανδριόλα. Από εκεί και περά το παιχνίδι άνοιξε με την ομάδα του Πανθρακικού να έχει ευκαιρίες να μειώσει το σκορ με τους Καζάκη και Αρσενίεβιτς να αστοχούν από πλεονεκτική θέση. Τελικό σκορ 2-0 με την Skoda Ξάνθη να προετοιμάζεται πλέον για το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό.

Τέλος αξίζει να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι παρακολούθησαν 500 θεατές οι οποίοι χειροκρότησαν θερμά την ομάδα στο τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Skoda Ξάνθη(Κεχαγιάς): Γκσπούρνιγκ, Μπέρτος, Κωστούλας, Γκλέισον, Στιούαρτ, Κατόγκο, Στρμπα, Μπόατεγκ, Μαρσελίνιο, Πόι, Έλιγκτον.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Λυμπερόπουλος, Κομεσίδης, Καθάριος, Αντεφέμι και Μπούγκα.

Πανθρακικός(Βασιλακάκης): Κουτσόπουλος, Κανωτίδης, Βαγγελόπουλος, Ιασωνίδης, Σακελλαρίου, Παπουλής, Μαρσέλο, Λόπες, Πάγκαλος, Μπουντούρης, Σίμωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ανδριόλας, Μπαρμπούδης, Νατσούρας, Καρτσαμπάς, Αρσενίεβιτς, Ρεκλείτης, Ρομπέρ, Καζάκης και Ντιαλό.

Καλύτερες φάσεις

13΄ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Παπουλή ο οποίος μπαίνει ανενόχλητος στην περιοχή της Skoda Ξάνθη με τον Στιούαρτ να τον ανακόπτει την τελευταία στιγμή πριν γίνει απειλητικός για την εστία του Γκσπούρνιγκ.

33΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Skoda Ξάνθη με τον Στρμπα ο οποίος επιχειρεί σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Κουτσόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

43΄ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Σίμωση ο οποίος δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Κανωτίδη.

45΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με πρωταγωνιστή τον Σίμωση ο οποίος φεύγει μόνος από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχειρεί καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνιγκ.

52΄  Σουτ στην κίνηση από τον ΄Ελιγκτον έπειτα από σέντρα του Στιούαρτ η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Κουτσόπουλου.

56΄ Γκολ………για την Skoda Ξάνθη με τον Έλιγκτον ο οποίος με πολύ ωραία προσπάθεια αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και με πλασέ στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλου  ανοίγει το σκορ.

71΄ Γκολ………για την Skoda Ξάνθη Κατόνγκο  και Βασιλακάκης συνεργάζονται άψογα με την μπάλα να καταλήγει στον Πόι ο οποίος με σουτ στέλνει την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Ανδριόλα.

73΄ Λάθος διώξιμο του Βασιλακάκη ο Αρσενίεβιτς επιχειρεί σουτ με τον Λυμπερόπουλο να μπλοκάρει εύκολα.

77΄ Ο Καζάκης βρίσκεται μόνος μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχειρεί φεύγει απελπιστικά άουτ.

85΄ Κεφαλιά του Μπούγκα έπειτα από σέντρα του Στιούαρτ μπλοκάρει εύκολα ο Ανδριόλας.

Θετικά στοιχεία του αγώνα

1) Η εμφάνιση του Τζόρνταν Στιούαρτ. Ο Άγγλος αριστερός μπακ έδειξε πολύ καλά στοιχεία καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Πολλές φορές ανέβηκε από τα αριστερά ενώ ήταν αλάνθαστος στις σέντρες που επιχείρησε.

2)  Η εμφάνιση του Θοδωρή Βασιλακάκη. Ο νεαρός μέσος μπήκε ως αλλαγή του Boateng στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε “πνοή” στο κέντρο της ομάδας με τα τρεξίματα του ενώ είχε πολύ καλή συνεργασία με τον Κατόνγκο.

3) Το διάστημα 45΄- 70΄. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα είχε καλή κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να τροφοδοτούνται σωστά τα άκρα αλλά και η επίθεση της ομάδας ενώ και η άμυνα λειτούργησε υποδειγματικά σε αυτό το διάστημα.

Αρνητικά στοιχεία του αγώνα

1)  Η εμφάνιση της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα δεν είχε καλή κυκλοφορία από την μέση και μπροστά ενώ υπήρχε και μεγάλη απόσταση μεταξύ των χαφ και της άμυνας με αποτέλεσμα ο Πανθρακικός να κερδίσει την μάχη του κέντρου και να βγαίνει με αξιώσεις στην επίθεση.