Πρωτιά για την Παίδων με νίκη επί της Τουρκίας

14 Αυγούστου 201322:30

Η Εθνική ομάδα Παίδων νίκησε 53-44 την Τουρκία και πέτυχε την έκτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουκρανίας και τρίτη στη δεύτερη φάση τερματίζοντας έτσι πρώτη.

Πλέον η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον προημιτελικό της Παρασκευής (16/8, 14:45) που θα είναι ο νικητής του αγώνα Ουκρανίας-Γαλλίας.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με 20-13, αλλά παίζοντας εκπληκτική άμυνα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 32-21 καθώς έκανε επιμέρους σκορ 19-1. Οι Τούρκοι πέτυχαν μόλις 1 πόντο σε 14 αγωνιστικά λεπτά χάρη στην εκπληκτική άμυνα της Εθνικής. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη μπροστά με 36-29.

Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφάρισαν 36-36, αλλά η Εθνική Παίδων είχε και πάλι τις απαντήσεις. Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος πήραν βοήθειες από τους Φλιώνη, Κόνιαρη και Μιχαλούτσο και η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα με το τελικό 53-44 να βρίσκει τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά ως πρώτοι και αήττητοι από τη δεύτερη φάση.

Δεκάλεπτα: 15-11, 20-24, 29-36, 44-53

Τουρκία (4/7 βολές, 14/32 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 20 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα): Γκαζί, Γιουρτσεβέν 3, Ερντέμ, Τασκιράν 16, Αρνά 13 (3), Ούλκερ 5 (1), Ντουρμάζ 3, Μπεσόκ, Μπαϊράκ 2, Χαβσά 2.

Ελλάδα (7/11 βολές, 17/36 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα): Κόνιαρης 9 (2), Καμάρας, Φλιώνης 4, Μιχαλούτσος 6 (1), Πεφάνης, Σκουλίδας 2, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 6, Παπαγιάννης 16 (9 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Χαραλαμπόπουλος 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)….