Πήρε την ισοπαλία στην Τούμπα

25 Σεπτεμβρίου 201618:41

Ο ΠΑΟΚ που έχασε πολλές σπουδαίες ευκαιρίες και έπεσε πάνω στον τρομερό Ζίφκοβιτς, έμεινε στο 0-0 με την Ξάνθη στην Τούμπα και είχε την πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα. Πρώτος βαθμός για τους Ακρίτες στη Super League, που είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία και περίσσιο πάθος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έψαξαν το γρήγορο γκολ ωστόσο βρήκαν απέναντί τους τον Ζίφκοβιτς. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης είχε εξαιρετικές αντιδράσεις στις προσπάθειες των Ροντρίγκες (8’) και Κουλούρη (9’). Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει, είχε τον έλεγχο του ματς αλλά ο Τζάλμα Κάμπος στο 16’ έπειτα από εξαιρετικό στρώσιμο του Κουλούρη με το στήθος έξω από την περιοχή, σημάδεψε ψηλά άουτ!

Μετά το πέρας των πρώτων είκοσι λεπτών, η Ξάνθη… οχυρώθηκε στην άμυνά της και έκοβε με κάθε τρόπο τις προσπάθειες των παικτών του Ίβιτς, που έδειχναν να παθαίνουν «μπλάκ-άουτ». Καλύτερη στιγμή για τον ΠΑΟΚ μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος αυτή του Ροντρίγκες στο 33, όταν βρέθηκε μόνος του στην περιοχή αλλά έκανε… άψυχο πλασέ και ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ανήκε και πάλι στον ΠΑΟΚ! Στο 50ο λεπτό, ο Κίτσιου έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Τζάλμα Κάμπος δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Έντεκα λεπτά αργότερα, η Ξάνθη είχε την μοναδική και καλύτερη στιγμή της στο ματς αλλά ο Νιέτο μέσα από την περιοχή και ολομόναχος, πλάσαρε άουτ! Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε πιο δύσκολο καθώς ο Λάζιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, καθώς βρήκε με τον αγκώνα στο πρόσωπο τον Τζαβέλλα.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν λύγισαν στην πίεση του ΠΑΟΚ, ενώ στάθηκαν και τυχεροί δύο φορές! Συγκεκριμένα, στο 82’, ο Κλάους γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο ερχόμενος Ροντρίγκες πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα… σύριζα στο δεξί δοκάρι, σε μια φάση-καρμπόν του 50ου λεπτού! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων δε, οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια τεράστια στιγμή! Ο Τιάμ αντί να γυρίσει τη μπάλα στον ολομόναχο Ροντρίγκες προτίμησε να σουτάρει, ο Ζίφκοβιτς έδιωξε για ακόμη μια φορά και στην επαναφορά ο Ροντρίγκες δεν κατάφερε να σκοράρει, με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ και εν τέλει να κρατάνε το 0-0, παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ (79’ Τιάμ), Κάνιας, Μπίσεσβαρ (46’ Πέλκας), Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης (59’ Αθανασιάδης), Ροντρίγκες.

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Σάχοφ, Βαρέλα, Κίτσιου.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Καμαρά, Ντε Λούκας, Νιέτο (90’+3’ Ράνος), Λάζιτς, Σολτάνι (Λ. Ορφανίδης), Γιουνές (64’ Βασιλακάκης).

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Τριάδης, Π. Ορφανίδης.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Γήπεδο: Τούμπα