OSFP_SKODA_2-1

Άγγιξε το θαύμα. Έφυγε με σκυμμένο κεφάλι η Skoda (video)

19 Σεπτεμβρίου 201103:27

OSFP_SKODA_2-1Δεν άντεξε στο Καραϊσκάκη η Skoda Ξάνθη και παρότι προηγήθηκε – όπως πολλές φορές στο παρελθόν – έφυγε ηττημένη.

Ένα γκολ στο 86 και ένα στο 95 ήταν αρκετό για να ανατρέψει ο Ολυμπιακός το 0-1 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο (14) από το όμορφο γκολ του Μαρσελίνιο. Η ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά  ήταν αρκετά οδυνηρή για την Skoda και την περιμένει η συνέχεια ενός πολύ δύσκολου προγράμματος με πρώτο εντός έδρας ματς, αυτό με την ΑΕΚ την Τετάρτη στα Πηγάδια.

Άνετα στο πρώτο μέρος 0-1

Αν και οι ερυθρόλευκοι είχαν μεγάλη ανάγκη τους 3 βαθμούς της νίκης, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, αιφνιδίασε τους ερυθρόλευκους με το όμορφο γκολ του Μαρσελίνιο και με σωστή τακτική κράτησε ανέπαφη την εστία της εύκολα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με υπέρ της 0-1 . Οι πειραιώτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν και η Skoda ανέκοπτε με άνεση τις επιθέσεις του κακού Ολυμπιακού και έβρισκε τους χώρους που ήθελε για να ανατυχθεί.

Εφιάλτης στην Επανάληψη

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι αναποτελεσματικός και, παρότι, είχε πάρει πολλά μέτρα στο γήπεδο και είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής η Skoda κρατούσε το 0-1 με υπερπροσπάθεια. Η πίεση αυξήθηκε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά και τελικά η οδυνηρή ανατροπή έγινε από τον Ολυμπιακό. Με ένα γκολ του Πάντελιτς στο ΄86 με κεφαλιά και ένα ακόμη με κεφαλιά του Μέλμπεργκ, ύστερα από κόρνερ στην τελευταία φάση του αγώνα, στο ’95 (με αρκετή τύχη), οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη που ήθελαν για να ξεκινήσουν με το «δεξί» το πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλητές έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο τελευταία λεπτά και πάνω που η skoda πίστεψε ότι θα φύγει με μια νίκη ή έστω με την ισοπαλία, ήρθε η ψυχρολουσία για τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδ. Η Skoda, παρά τα καλά διστήματα σε Τούμπα και Καραϊσκάκη δεν έχει αποτελέσματα και το δύσκολο πρόγραμμα σε συνδυασμό με την αδιαφορία του κόσμου, δυσκολεύουν τη συνέχεια. Άλλωστε στο ματς του “Καραϊσκάκη” παρά την μεγάλη διαφορά στην κατοχή εμφανίστηκε καλύτερη από τους πρωταθλητές.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Oλυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Τοροσίδης (57′ Μοδέστο), Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Χολέμπας, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Αμπντούν (57′ Πάντελιτς), Μιραλάς, Φουστέρ, Τζιμπούρ.

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Βάλλας, Ντάνι, Βασιλακάκη, Σουάνης, Μαρσελίνιο, Πόι, Καζάκης (55′ Ντίκα).