panionios_xanthi_0-2

Mεγάλο διπλό και στη Νέα Σμύρνη. Νίκη Ευρώπης 0-2

9 Ιανουαρίου 201115:03

panionios_xanthi_0-2Με το γνώριμο καλό της πρόσωπο εκτός έδρας η Skoda Ξάνθη πραγματοποίησε την Τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της και συνεχίζει να βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Για το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου που συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία φέτος, ήταν αρκετό ένα καλό πρώτο ημίχρονο όταν και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τακτική της και την ποιότητά των παικτών της παίρνοντας μια θριαμβευτική νίκη απέναντι στον Πανιώνιο.

Η Ξάνθη δεν απειλήθηκε, ουσιαστικά ποτέ και έφτασε δίκαια και εύκολα στη νίκη αυτή, δείχνοντας ανωτερότητα και σιγουριά με την απόδοσή της. Στην τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της η Ξάνθης διατήρησε και πάλι το μηδέν στην άμυνά της και πέτυχε άλλα δύο γκολ, παρά την απουσία καθαρόαιμου επιθετικού.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με το γνώριμο στήσιμο του Νίκου Παπαδόπουλου στα εκτός έδρας ματς, με 4-4-2 , τη γνωστή τετράδα της άμυνας Μπέρτο, Κωστούλα, Βάλλα, Τζάγκυ, τους Μπόατεγκ και Φλίσκα στον άξονα και αρκετά γρήγορη τετράδα μπροστά με τους Κατόγκο, Μαρσελίο και Κατόγκο, Σουάνη στην επίθεση.

Μετά από ένα ανούσιο δεκάλεπτο το συγκρότημα της Ξάνθης βρήκε τους χώρους με έξυπνή τακτική και προηγήθηκε αρκετά γρήγορα με πλασέ του Κατόγκο στο ’10, στην πρώτη καλή της στιγμή. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη καθώς η ομάδα συνέχισε να έχει διαδρόμους και να κυκλοφορεί με άνεση την μπάλα. Απόρροια όλων αυτών η εξαιρετική κούρσα του Μαρσελίνιο που πέρασε «αρκετό κόσμο», συνεργάστηκε με τους  Πόι  και Μπόατεγκ και ο τελευταίος με ωραίο σουτ πέτυχε το 0-2 ’27. Το πρώτο μέρος τελείωσε με την Ξάνθη να διατηρεί με άνεση το προβάδισμα και τον Πανιώνιο να μην έχει καταφέρει να απειλήσει, ενώ ο Μαρσελίνιο ξεχώρισε με την απόδοσή του. Έντονες ήταν οι αποδοκιμασίες των Νεοσμυρνιωτών για την ομάδα τους.

Έλεξγε το ρυθμό και στην επανάληψη.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία του Πόι που πήρε τη μπάλα από λάθος της άμυνας στο 47, αλλά αστόχησε μόνος με το τέρμα. Μετά το 54 η Ξάνθη επέλεξε να οπισθοχωρήσει. Με τις διαδοχικές αλλαγές των Μαρσελίνιο ( στη θέση του ο Αντεφέμι), Μπόατεγκ (Βασιλακάκης) και Πόι (Κιντάνα) ο Νίκος Παπαδόπουλος θέλησε να ενισχύσει το κέντρο του και έπαιξε με ένα προωθημένο μπροστά. Η κίνησή του απέδωσε, η ομάδα δέχθηκε δικαιολογημένη πίεση από τους γηπεδούχους αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν απειλήθηκε. Αντιθέτως στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-3 με τους Βασιλακάκη, Σουάνη, Κατόγκο να μην καταφέρνουν να σκοράρουν σε φάση διαρκείας, όπως επίσης και τον Κιντάνα σε τετ α τετ στο ’90.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο ΄89 λόγω αποβολής του Λάτκα, ενώ στις καθυστερήσεις έχασαν σημαντική ευκαιρία να μειώσουν με το Γουνδουλάκη.

Οι φάσεις

93ο λεπτό: Σουτ του Γουνδουλάκη από το ύψος του πέναλτι , απέκτουσε ο Λυμπερόπουλος

90ο λεπτό: Έξυπνη προσποίηση του Σουάνη που άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του , ο επερχόμενος Κιντάνα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέλιτς αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ

86ο λεπτό: Νέα αντεπίθεση της Ξάνθης , με το Βασιλακάκη να τροφοδοτεί του Σουάνη κι αυτός από ιδανική θέση να μην καταφέρνει να νικήσει τον Μπέλιτς

53ο λεπτό: Συρτό σουτ του Μπάλαμπαν έξω από τη μεγάλη περιοχή , εξουδετέρωσε ο Λυμπερόπουλος με διπλή προσπάθεια

49ο λεπτό: Άμεση απάντηση για την Ξάνθη. Ο Κατόγκο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά , οι αμυντικοί του Πανιωνίου μπερδεύτηκαν , ο Πόι βρέθηκε τετ α τετ με το γκολ αλλα αιφνιδιάστηκε από το απρόσμενο “δώρο” κι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

48ο λεπτό:Στο Πανιώνιο ανήκει η πρώτη ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου με τον Ριέρα να βγάζει την σέντρα από δεξιά και τον Μπάλαμπαν να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

42ο λεπτό: Καλό σουτ του Μπάλαμπαν από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

32ο λεπτό: Πρώτη μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο , ο Τσότσαλιτς έβγαλε μόνο τον Ριέρα απέναντι στο Λυμπερόπουλος αλλά το πλασέ του Ισπανού πέρασε ελάχιστα άουτ.

27o λεπτό ΓΚΟΛ 0-2 Μπόατεγκ :Ξαφνική αντεπιθεση της Ξάνθης από αριστερά με τον Μαρσελίνιο που βρήκε στην απέναντι πλευρά τον Μπόατενγκ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Μπέλιτς και να πετύχει το 0-2

10ο λεπτό ΓΚΟΛ 0-1 Κατόνγκο : Η Ξάνθη στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Πανιωνίου, ανοίγει το σκορ με τέρμα του Κατόνγκο με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Διαιτητής: Α. Κάκος, Βοηθοί: Γ. Πάνου, Λ. Φραγκιαδάκης